Trwa ładowanie...

Pierwszy na świecie w pełni elektryczny komercyjny samolot. Latał ponad 10 minut [WIDEO]

ePlane to pierwszy na świecie w pełni elektryczny samolot komercyjny. Maszyna odbyła lot, startując z kanadyjskiego miasta Vancouver. To następny krok w kierunku dążenia do bezemisyjności lotów.

Share
Pierwszy na świecie w pełni elektryczny komercyjny samolot. Latał ponad 10 minut [WIDEO]
Źródło: Youtube.com
d2tko8r

Samolot został wyprodukowany przez firmę Harbour Air i jest wyposażoną w elektryczny układ napędowy, wersją sześcioosobowego samolotu DHC-2 Havilland Beaver.

Harbour Air skonstruował ePlane razem z firmą magniX, która zaprojektowała elektryczny napęd. Harbour Air zamierza zbudować całą serię komercyjnych samolotów opartych o projekt ePlane.

Firma magniX udostępniła wideo z testu samolotu, które można zobaczyć poniżej:

d2tko8r

Znaczne oszczędności

– Jestem niezwykle dumny, że Harbour Air przewodzi w procesie przedefiniowania bezpieczeństwa i innowacji w przemyśle lotniczym – powiedział Greg McDougall, CEO i założyciel Harbour Air.

Roei Ganzarki, CEO firmy magniX, powiedział, że ładowanie elektrycznych samolotów jest 60-80% tańsze niż używanie w nim tradycyjnego paliwa.

Obecnie firma testuje całkowicie elektryczną wersję samolotu Cessna Caravan, w przypadku którego koszt 100 milowego lotu (ok. 161 km) wynosi 6-12 dolarów. Lot takiej samej odległości w przypadku silnika napędzanego tradycyjnym paliwem wynosiłby 300 dolarów.

Źródło: Businessinsider.my, futurism.com

d2tko8r

Podziel się opinią

Share
d2tko8r
d2tko8r
Więcej tematów