Bombowce B-2 Spirit zrzucają najcięższe bomby świata. Na Huti spadają GBU-57
Według amerykańskich mediów Pentagon zdecydował się na użycie najcięższych bomb świata. Bomby GBU-57 MOP miały zostać użyte w Jemenie podczas ataków na Huti, prowadzonych z użyciem strategicznych, trudnowykrywalnych bombowców B-2 Spirit.
O użyciu przez amerykańskie siły powietrzne najcięższych bomb świata poinformował serwis The Aviationist, powołujący się na dziennikarkę Fox News Jennifer Griffin. Bomby GBU-57 MOP miały zostać zrzucone przez samoloty B-2 Spirit.
W celu atakowania obiektów na Bliskim Wschodzie amerykańskie bombowce zostały przeniesione z terytorium USA do bazy Diego Garcia położonej na Oceanie Indyjskim, co w marcu 2025 roku szerzej opisywała dziennikarka Wirtualnej Polski Karolina Modzelewska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Release Video Travel Tripod 3318?
Gdy w 2019 roku Pentagon ujawnił nagranie, pokazujące zrzut bomby GBU-57, komentatorzy uznali to za groźbę w stronę Iranu. Nie jest jasne, czy użycie tej broni w roku 2025 wynikało z potrzeby operacyjnej czy – podobnie jak sześć lat temu – miało być przede wszystkim demonstracją siły i możliwości zniszczenia nie tylko celów w Jemenie, ale także ukrytych głęboko pod ziemią irańskich magazynów broni.
Najcięższa bomba na świecie
GBU-57 MOP (Massive Ordnance Penetrator) to najcięższa znana współcześnie bomba lotnicza, o długości sześciu metrów i masie przekraczającej 13 ton, z czego 2,7 tony przypada na ładunek wybuchowy.
GBU-57 została opracowana z myślą o atakowaniu silnie umocnionych, podziemnych celów, których zniszczenie przy użyciu innych, konwencjonalnych środków rażenia o podobnym przeznaczeniu – jak bomby GBU-28 czy GBU-37 - byłoby niemożliwe.
Potrzeba zbudowania broni o takich możliwościach pojawiła się po analizie efektów bombardowania irackich schronów. Jak się okazało, umocnienia Saddam Husajna okazały się trudniejsze do zniszczenia, niż wcześniej przewidywano.
Bomba GBU-57 ma specjalnie wzmocniony, ciężki, wykonany z odpornej stali korpus, w którym znajduje się 2,7 tony materiału wybuchowego. Mocna konstrukcja pozwala na bardzo głębokie wbicie się w grunt czy pokonanie stropu podziemnego schronu. Bomba umożliwia rażenie celów osłoniętych przez - według nieoficjalnych szacunków - 40 metrów litej skały lub 60 metrów zbrojonego betonu.
Ze względu na swoje gabaryty bomba GBU-57 może być przenoszona tylko przed duże samoloty, jak bombowiec B-2 Spirit, B-52 Stratofortress i – prawdopodobnie – B-1B Lancer. W przyszłości dołączy do nich także B-21 Raider.