Amerykanie straszą Iran. Użyli jednej z najgroźniejszych broni

Amerykanie straszą Iran. Użyli jednej z najgroźniejszych broni

Amerykanie straszą Iran. Użyli jednej z najgroźniejszych broni
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
17.05.2019 14:36

Napięcie na linii USA-Iran wzrasta. Amerykanie dokładają do pieca, prezentując nagranie ze zrzucenia GBU-57/MOP za pomocą bombowca B-2 Spirit. Nie jest tak mocna jak MOAB, ale za to przeznaczona do niszczenia bunkrów.

Jedną z najpotężniejszych broni, wykorzystywanych przez bombowiec strategiczny B-2 Spirit to GBU-57 (Massive Ordnance Penetrator). Ten amerykański samolot jest jedynym na świecie pojazdem zdolnym do jej wykorzystania. Może załadować nawet dwie takie bomby jednocześnie.

Bomby MOP są zaprojektowane tak, aby przebić się przez grunt i dopiero wtedy aktywuje detonator. To bardzo zabójczy sposób niszczenia podziemnych bunkrów. Takie możliwości zawdzięcza między innymi ogromnej masie. Waży aż 13600 kilogramów.

To pierwszy raz w historii, kiedy USAF (amerykańskie lotnictwo) pokazało możliwości GBU-57 ma wideo. Podobno Pentagon nie ukrywa, że celowo zademonstrował wideo właśnie teraz, kiedy wzrasta napięcie pomiędzy USA i Iranem. Być może chcieli "postraszyć" także Chiny.

Tak naprawdę niewiele wiadomo o specyfikacji GBU-57. W każdym razie Amerykanie informują, że jest w stanie przebić nawet 70 metrów betonowego muru. Następnie detonuje 2,4 tony ładunku wybuchowego. Przerażająca broń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (420)