Boeing zestrzelony przez Iran. Znamy ostatnie słowa pilota samolotu

Boeing zestrzelony przez Iran. Znamy ostatnie słowa pilota samolotu

Boeing zestrzelony przez Iran. Znamy ostatnie słowa pilota samolotu
Źródło zdjęć: © Youtube.com
14.01.2020 10:10

Ujawniono ostatnie słowa wypowiedziane przez pilota Boeinga, który w zeszłym tygodniu został zestrzelony przez irańskie rakiety - informuje agencja Reutera. W czwartek dojdzie do spotkania ministrów pięciu krajów, których obywatele zginęli w katastrofie.

Ministrowie pięciu krajów, których obywatele zginęli tragicznie w katastrofie pod Teheranem, spotkają się w czwartek w Londynie, by przeprowadzić dyskusję na temat możliwych działań wobec Iranu - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Szef resortu, powołując się na śledczych, wyjawił także, jak brzmiały ostatnie słowa pilota Boeinga.

- Stworzyliśmy grupę ministrów spraw zagranicznych krajów pogrążonych w żałobie. 16 stycznia spotkamy się w Londynie, żeby przedyskutować rozwiązania, w tym również te prawne, w sprawie dalszych działań i tego, jak będziemy skarżyć Irańczyków - mówi Prystajko.

Szef ukraińskiej dyplomacji przekazał, że w specjalnie powołanej grupie znajdą się przedstawiciele Ukrainy, Szwecji, Afganistanu oraz Kanady, która straciła w katastrofie co najmniej 57 swoich obywateli. Minister nie wskazał piątego kraju, który również będzie uczestniczył w czwartkowym spotkaniu.

Według sugestii Iranu, samolot został zestrzelony, ponieważ zboczył z kursu i zaczął kierować się w stronę bazy wojskowej w momencie poważnego wzrostu napięcia na linii Iran-USA, a także kilka godzin po ataku irańskich sił na bazy z amerykańskimi żołnierzami w Iraku. Minister spraw zagranicznych Ukrainy określił owe tłumaczenia mianem "bezsensownych".

- Są bezsensowne, ponieważ nasz samolot miał zgodę na lot, leciał międzynarodowym korytarzem, którego trasa został przekazana przez kierownika ruchu na lotnisku. Nie było w tym nic nadzwyczajnego - wyjaśnia Prystajko.

Oto ostatnie słowa pilota Boeinga

Szef ukraińskiej dyplomacji powołując się na śledczych badających przyczyny katastrofy, przekazał ostatnie słowa kapitana ukraińskiego Boeinga. Miały one brzmieć: "wszystko w porządku na pokładzie, przechodzę na autopilota".

W piątek władze Iranu zaprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie katastrofy. W Teheranie znajduje się również grupa licząca 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam w celu zbadania przyczyn tragedii.

Przypomnijmy, że na pokładzie zestrzelonej maszyny znajdowało się 176 osób. Nikt nie przeżył katastrofy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)