Media w USA: ukraiński samolot Boeing 737 zestrzelony przez Iran

Media w USA: ukraiński samolot Boeing 737 zestrzelony przez Iran

Media w USA: ukraiński samolot Boeing 737 zestrzelony przez Iran
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
09.01.2020 19:25

Samolot pasażerski Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w Iranie, został omyłkowo zestrzelony - podaje amerykański "Newsweek", powołując się na źródła w Pentagonie. Informacje przekazały także telewizja CBS oraz Reuters.

Samolot Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych Ukrainian International Arlines został zestrzelony przez Irańczyków. Taką informację przekazało "Newsweekowi" źródło w Pentagonie. Te same wiadomości potwierdziły również źródła w amerykańskim, a także irackim wywiadzie.

Samolot pasażerski, na pokładzie którego znajdowało się 176 osób został trafiony pociskiem obrony przeciwlotniczej Tor M-1. Amerykańskie satelity wykryły również wystrzelenie dwóch rakiet ziemia-powietrze na chwilę przed wybuchem - informuje CBS News. Telewizja poinformowała, że odłamki pocisku zostały odnalezione na miejscu tragedii.

Jak twierdzą źródła "Newsweeka", do zestrzelenia doszło przez przypadek. Irańska obrona przeciwlotnicza najprawdopodobniej wzięła samolot pasażerski za amerykański myśliwiec. System przeciwlotniczy Iranu był wyjątkowo aktywny w związku z obawą przed odwetem amerykańskich wojsk za atak na irackie bazy USA.

Tor M -1 to opracowane w latach 80. XX w. w ZSRR pociski ziemia - powietrze odpalane z samobieżnych wyrzutni, przeznaczone do zwalczania celów na małych oraz średnich odległościach (zasięg to około 12 kilometrów). Obecnie jest na wyposażeniu armii 16 krajów.

Na miejscu katastrofy pracują obecnie śledczy, którzy po oględzinach fragmentów wraku samolotu stwierdzili, że przyczyną katastrofy nie mogła być usterka techniczna. Pożar, który wybuchł na pokładzie Boeinga jeszcze w powietrzu, nie był spowodowany awarią silnika.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło w środę rano. Na pokładzie maszyny znajdowało się 176 osób. Wśród nich byli obywatele siedmiu krajów. Nikt nie przeżył katastrofy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)