Boeing z rekordowymi stratami. Może wstrzymać produkcję samolotu 737 Max

Boeing z rekordowymi stratami. Może wstrzymać produkcję samolotu 737 Max

Boeing z rekordowymi stratami. Może wstrzymać produkcję samolotu 737 Max
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Mateusz Żołyniak
26.07.2019 13:54

Model 737 Max nie jest szczęśliwym samolotem dla Boeinga. Amerykański koncern przez problemy z maszyną poniósł w ostatnim kwartale duże straty i poważnie rozważać ma wstrzymanie jej produkcji.

Firma Boeing w drugim kwartale 2019 roku zanotowała mniejszą aż o 35 proc. sprzedaż samolotów, a okres ten zakończony został ze stratą sięgającą aż 2,9 mld dol. (ponad 11 mld zł). To gigantyczny spadek względem analogicznego okresu w 2018 roku, który zakończony był zyskiem wynoszącym 2,2 mld dol. (ponad 8,4 mld zł). Za jeden z najgorszych kwartałów w historii firmy odpowiada Boeing 737 Max, o czym donosi The Guardian.

Boeing 737 Max: od nalepiej sprzedającego się samolotu do przypusowego uziemienia wszystkich maszyn

Boeing 737 Max początkowo był wielkim sukcesem amerykańskiej firmy. Szybko zainteresowały się nim linie lotnicze na całym świecie, dzięki czemu już w styczniu okrzyknięty został najszybciej sprzedającym się samolotem Boeinga, a plany koncernu na 2019 rok zakładały sprzedaż od 895 do 905 maszyn. Sytuację Boeinga mocno skomplikował jednak zakaz wprowadzony w marcu przez regulatora.

Uziemienie maszyn było konsekwencją katastrof lotniczych, do których doszło w Indonezji i Etiopii. W pierwszej, gdzie przewoźnikiem były linie Lion Air, zginęło 189 osób, a w wypadku samolotu należącego do Ethiopia Airlines śmierć poniosło kolejnych 157 pasażerów Boeinga 737 Max.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Amerykański koncern poinformował o wyłożeniu 5,6 mld dol. (ponad 21 mld zł) na pokrycie szkód będących konsekwencjami problemów z maszynami i wypadków. Do tego utworzono specjalny fundusz, który zająć ma się pomocą rodzinom pasażerów, którzy zginęli w katastrofach samolotów Boeinga.

Firma musi borykać się dodatkowo z opóźnieniami w produkcji "maksów", co pochłonęło z kolei dodatkowe 2,7 mld dol. (ok. 10 mld zł).

Boeing: produkcja samolotu 737 Max może zostać zatrzymana

Wcześniejze raporty wskazywały, że Boeingi 737 Max w przestworza wzbiją się ponowanie pod koniec 2019 roku, ale ostatnie doniesienia mówią o styczniu 2020 roku. Koncert obecnie produkuje ok. 42 samolotów z tej serii miesięcznie, a w przyszłości planował zwiększyć tę liczbę.

Dennis Muilenburg, który jest szefem Boeinga, miał stwierdzić teraz, że produkcja samolotów może zostać wyraźnie spowolniona, a nawet zatrzymana. Mówi się oczywiście o tymczasowej przerwie, ale może spowodować to kolejne gigantyczne straty. Problemy z 737 Max już teraz doprowadziły do sprzedaży jedynie 239 samolotów w pierwszej połowie 2019 roku (spadek rok do roku o 37 proc.), przez co firma straciła fotel lidera na rzecz Airbusa (389 dostarczonych na rynek samolotów w tym okresie).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)