Black Friday i Cyber Monday 2020. UOKiK apeluje o ostrożność

Black Friday i Cyber Monday 2020. UOKiK apeluje o ostrożność

Black Friday 2020 i Cyber Monday 2020. UOKiK z ważnym apelem
Black Friday 2020 i Cyber Monday 2020. UOKiK z ważnym apelem
Źródło zdjęć: © Pexels
22.11.2020 16:02, aktualizacja: 02.03.2022 13:16

Black Friday i Cyber Monday już niedługo. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje o zachowanie ostrożności podczas listopadowych wyprzedaży. Przedsiębiorcom przypomina, że za stosowanie niewłaściwych praktyk grożą kary.

Black Friday 2020 przypada w tym roku na 27 listopada. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu pandemii koronawirusa, tegoroczne święto wyprzedaży prawie w całości odbędzie się online. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, aby podczas zakupów zachować szczególną ostrożność.

- Musimy zachować ostrożność w zakresie, jaki produkt kupujemy i od którego przedsiębiorcy, żebyśmy nie trafili na nierzetelnego przedsiębiorcę czy oszusta, który próbuje od nas wyłudzić pieniądze - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny w rozmowie z Money.pl.

- Kupujmy produkty zweryfikowane, szukajmy opinii na zewnątrz, jeżeli chodzi o produkty i przedsiębiorcę. Pamiętamy o naszych prawach konsumenckich - wyjaśniał prezes UOKiK.

Tomasz Chróstny przekazał, że UOKiK monitoruje ceny na wypadek, gdyby któryś z przedsiębiorców zdecydował się dopuścić do niewłaściwych praktyk, mających na celu oszukanie konsumentów. Urząd zapowiedział także start kampanii informacyjnej, uświadamiającej konsumentom ich prawa oraz zasady odstępowania od umów zawartych na odległość.

- Widzimy reklamy -70 proc. Bardzo często to dotyczy tylko wybranej grupy produktów. Niekiedy spotykamy się z praktykami takimi, że pomimo wyboru np. transakcja jest anulowana, jeżeli gdzieś przedsiębiorca stwierdzi, że jest to dla niego niekorzystne - wyjaśnia Chróstny. Dodaje, że klienci wszelkie praktyki tego typu powinni zgłaszać do UOKiK.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że kara za każdą z praktyk naruszającą zbiorowe interesy konsumentów może wynieść do 10 procent rocznego obrotu danej firmy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)