Trwa ładowanie...

Black Friday 2020 już wkrótce. Sprawdź, jak nie dać się oszukać kupując w sieci

Czarny Piątek 2020 już 27 listopada, ale wiele sklepów już rozpoczęło wyprzedaże. To niestety idealny moment również dla przestępców, którzy w fałszywych sklepach internetowych kuszą niskimi cenami.
Share
Black Friday 2020 - oszuści wykorzystują zakupowy szał
Black Friday 2020 - oszuści wykorzystują zakupowy szałŹródło: Unsplash.com
d33rp31

Black Friday i Cyber Monday to dwa najważniejsze dni w roku dla wszystkich miłośników wyprzedaży. Chociaż w Polsce skala tych zjawisk nie jest aż tak duża, jak w USA to wiele sklepów organizuje akcje promocyjne trwające nie dwa dni, a cały weekend lub nawet kilka tygodni.

Black Friday 2020, a raczej "Black Week" zaczął się już w wielu sklepach, chociaż faktyczny Czarny Piątek wypada dopiero 27 listopada 2020. Jednak eksperci zwracają uwagę również na wzrost aktywności oszustów w tym okresie.

Jak podaje CyberRescue, w 2019 roku w samym listopadzie powstało ponad 20 proc. więcej nieprawdziwych sklepów internetowych niż w roku ubiegłym. Niestety w związku z tym, że większość sklepów przenosi się do sieci ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku możemy spodziewać się jeszcze częstszych ataków cyberprzestępców.

d33rp31

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Ze względu na pandemię Czarny Piątek przeniósł się do internetu, ale zanim zdecydujemy się na zakupy w sieci, warto wiedzieć, co powinno wzbudzić nasz niepokój. Czy wyjątkowo niska cena powinna wzbudzić naszą nieufność? Eksperci z CyberRescue zwracają uwagę na kilka najważniejszych szczegółów, na jakie zwracają uwagę w czasie weryfikacji sklepu internetowego:

- Na wiarygodność sklepu składa się wiele elementów. Można podzielić je na takie dotyczące bezpieczeństwa strony i danych, które na niej pozostawiamy oraz takie, które potwierdzają, że sprzedawca wywiąże się z zawartej z nami umowy - tłumaczy Dominika Kociołek z CyberRescue.

Zobacz też: Tłumy w sklepach. Przyszłość galerii handlowych dalej stoi pod znakiem zapytania [Wideo]

Na co zwracać uwagę, kiedy planujemy zakupy w mniej znanym sklepie lub po raz pierwszy chcemy skorzystać z danej platformy zakupowej? Oto najważniejsze rzeczy:

  • przed adresem sklepu powinno widnieć oznaczenie zamkniętej kłódki, co potwierdza, że połączenie jest bezpieczne (niestety coraz częściej oszuści korzystają z bezpłatnych certyfikatów, więc samo takie oznaczenie nie wystarcza, by potwierdzić legalność sklepu);
  • jeżeli w link do sklepu klikamy z reklamy lub z linka przesłanego do nas przez kogoś, warto zweryfikować poprawność adresu i czy zgadza się on z adresem sklepu;
  • warto zapoznać się dokładnie z regulaminem sklepu oraz informacjami na temat wykorzystywania przez sklep naszych danych osobowych;
  • zweryfikować nieznany sklep, możemy, zapoznając się z opiniami klientów dostępnymi w sieci;
  • warto też sprawdzić datę założenia sklepu, strony internetowej, a w razie wątpliwości możemy również sprawdzić NIP i KRS firmy;
  • korzystajmy z bezpiecznych metod płatności online.

- Tak naprawdę wystarczy kilka kroków, aby uchronić swoje dane oraz pieniądze. Postaw na ostrożność - dodaje Dominika Kociołek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33rp31

Podziel się opinią

Share
d33rp31
d33rp31
Więcej tematów