Będzie ich jeszcze więcej. Ukraińcy już zacierają ręce
Szwedzki rząd podpisał kontrakt z firmą BAE Systems Hägglunds, na mocy którego nabędzie kolejną partię bojowych wozów piechoty CV90. Część z nich wypełni lukę po egzemplarzach przekazanych Ukrainie, a część trafi na front w ramach kolejnych transz pomocowych. Przybliżamy możliwości i wyposażenie tych bojowych wozów piechoty.
23.05.2024 09:57
Z ujawnionych informacji wynika, że tym razem chodzi wersję CV9035 MkIIIC wraz z towarzyszącym jej wsparciem logistycznym. W szwedzkiej armii nowe CV9035 MkIIIC zastąpią wozy CV9040, które zostały wysłane Ukrainie. Nie ujawniono, ile egzemplarzy CV9035 MkIIIC obejmuje podpisany kontrakt.
Więcej CV90 dla Szwecji i Ukrainy
Przedstawiciele BAE Systems Hägglunds dodają, że w zamówionej konfiguracji można spodziewać się nowej wieży, która ma zapewnić całej konstrukcji jeszcze wyższą funkcjonalnością. Wiadomo, że główne uzbrojenie w CV9035 MkIIIC będzie stanowić armata Bushmaster III kal. 35 mm, a wnętrze pojazdu ma zapewniać załodze jeszcze wyższy komfort i poziom bezpieczeństwa.
– Nowe CV9035 MkIIIC rozszerzą możliwości zarówno armii szwedzkiej jak i ukraińskiej oraz zapewnią załogom lepszą świadomość bojową, zwiększoną mobilność oraz wyższy poziom ochrony i ofensywy – powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems.
Tego typu uzbrojenie w tym BWP nie będzie nowością w ogóle, ale w przypadku szwedzkiej armii (oraz Ukrainy) już tak. Dotychczas stosowane tutaj warianty CV9040 posiadają bowiem armatę kal. 40 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bojowy wóz piechoty CV90, w zależności od wyposażenia, waży od 20 t do nawet 38 t. Ta duga wartość jest osiągana przypadku zastosowania dodatkowego pancerza, co przekłada się na bardzo wysoki poziom ochrony. Tym bardziej, że jednocześnie stosowany jest tu system obrony aktywnej LEDS-150, który ma za zadanie neutralizować nadlatujące pociski przeciwpancerne wystrzelone przez wroga.
Szwedzka konstrukcja ma świetną renomę, a zdaniem ukraińskich żołnierzy to nawet najlepszy bojowy wóz piechoty, jaki otrzymali w ramach wsparcia z Zachodu. W wywiadach niejednokrotnie podkreślali, że bardzo cenią sobie dużą wytrzymałość CV90.
Mimo ponadprzeciętnego opancerzenia i dużej wagi, wozy CV90 nie mają problemów z mobilnością. Są wyposażone w gąsienicową trakcję oraz silnik o mocy 1000 KM i osiągają maksymalną prędkość 70 km.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski