Mirosławiec. Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona MQ-9A Reaper

Mirosławiec. Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona MQ‑9A Reaper

Dron MQ-9 Reaper
Dron MQ-9 Reaper
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Przemysław Juraszek
19.03.2024 09:24, aktualizacja: 19.03.2024 13:14

18 marca, po godzinie 23, w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania drona "Łowca Terrorystów 2.0", który został zgubiony przez Amerykanów. Przedstawiamy specyfikacje tego ważącego kilka ton bezzałogowego statku powietrznego.

Zgubiony przez Amerykanów dron został ostatecznie sprowadzony na ziemię i odnaleziony w okolicach Mirosławca. Dowództwo Generalne poinformowało na swoim profilu na portalu X, że "lądowanie odbyło się zgodnie z procedurami na zabezpieczonym, niezamieszkanym terenie". Dodatkowo, za wyjaśnieniem incydentu związanego z dronem stoi Żandarmeria Wojskowa.

Należy podkreślić, że obecność dronów MQ-9A Reaper w okolicach Mirosławca nie jest zjawiskiem rzadkim, ponieważ to właśnie tam znajduje się 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Stacjonują tam zarówno Reapery posiadane przez Polskę, jak i te wykorzystywane przez grupę ekspedycyjną z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MQ-9A Reaper — amerykański "łowca terrorystów 2.0"

Dron MQ-9A Reaper, znany także jako Predator B, reprezentuje zaawansowaną ewolucję wcześniejszych dronów MQ-1 Predator wykorzystywanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF). Te zaawansowane technologicznie bezzałogowce, wycenione na 56,6 miliona dolarów za sztukę według cen z 2011 roku i zwane "Żniwiarzami", są przede wszystkim używane do misji rozpoznawczych oraz przeprowadzania ataków na terrorystów.

Specyfikacja drona MQ-9A Reaper.
Specyfikacja drona MQ-9A Reaper.© WP.pl

Amerykanie używali tych bezzałogowców w różnych częściach świata, od Afryki, poprzez Bliski Wschód, aż po regiony na pograniczu Pakistanu z Afganistanem. Do atakowania celów często wykorzystywane były pociski AGM-114 Hellfire, co niestety niosło ze sobą ryzyko strat wśród osób cywilnych. To ryzyko zostało częściowo zredukowane dzięki wprowadzeniu specjalnej wersji pocisku, R9X Hellfire Ninja.

MQ-9A Reaper to dron klasy HALE (High Altitude, Long Endurance), co oznacza, że może on operować na wysokości do 15 km przez ponad 27 godzin. Jest to duży bezzałogowiec o masie 2,2 tony i rozpiętości skrzydeł wynoszącej 20,1 metra, napędzany silnikiem spalinowym Honeywell TPE331-10GD z zasobem paliwa ważącym 1769 kg.

MQ-9A Reaper może również przenosić dodatkowe wyposażenie o łącznej masie do 1701 kg, montowane na siedmiu pylonach. Do możliwych do zabrania ładunków należą obserwacyjne głowice z kamerami wysokiej rozdzielczości, zarówno dzienno-nocne, jak i termowizyjne, radar, laserowy dalmierz i wskaźnik celów, systemy walki elektronicznej, wzmacniacz sygnału oraz uzbrojenie. Wśród dostępnego uzbrojenia znajdują się:

  • bomby kierowane laserowo z rodziny Paveway II,
  • bomby kierowane laserowo z rodziny JDAM,
  • przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114 Hellfire,
  • pociski powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)