Mirosławiec. Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona MQ‑9A Reaper

18 marca, po godzinie 23, w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania drona "Łowca Terrorystów 2.0", który został zgubiony przez Amerykanów. Przedstawiamy specyfikacje tego ważącego kilka ton bezzałogowego statku powietrznego.

Dron MQ-9 Reaper
Dron MQ-9 Reaper
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Przemysław Juraszek

19.03.2024 | aktual.: 19.03.2024 13:14

Zgubiony przez Amerykanów dron został ostatecznie sprowadzony na ziemię i odnaleziony w okolicach Mirosławca. Dowództwo Generalne poinformowało na swoim profilu na portalu X, że "lądowanie odbyło się zgodnie z procedurami na zabezpieczonym, niezamieszkanym terenie". Dodatkowo, za wyjaśnieniem incydentu związanego z dronem stoi Żandarmeria Wojskowa.

Należy podkreślić, że obecność dronów MQ-9A Reaper w okolicach Mirosławca nie jest zjawiskiem rzadkim, ponieważ to właśnie tam znajduje się 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Stacjonują tam zarówno Reapery posiadane przez Polskę, jak i te wykorzystywane przez grupę ekspedycyjną z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MQ-9A Reaper — amerykański "łowca terrorystów 2.0"

Dron MQ-9A Reaper, znany także jako Predator B, reprezentuje zaawansowaną ewolucję wcześniejszych dronów MQ-1 Predator wykorzystywanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF). Te zaawansowane technologicznie bezzałogowce, wycenione na 56,6 miliona dolarów za sztukę według cen z 2011 roku i zwane "Żniwiarzami", są przede wszystkim używane do misji rozpoznawczych oraz przeprowadzania ataków na terrorystów.

Specyfikacja drona MQ-9A Reaper.
Specyfikacja drona MQ-9A Reaper.© WP.pl

Amerykanie używali tych bezzałogowców w różnych częściach świata, od Afryki, poprzez Bliski Wschód, aż po regiony na pograniczu Pakistanu z Afganistanem. Do atakowania celów często wykorzystywane były pociski AGM-114 Hellfire, co niestety niosło ze sobą ryzyko strat wśród osób cywilnych. To ryzyko zostało częściowo zredukowane dzięki wprowadzeniu specjalnej wersji pocisku, R9X Hellfire Ninja.

MQ-9A Reaper to dron klasy HALE (High Altitude, Long Endurance), co oznacza, że może on operować na wysokości do 15 km przez ponad 27 godzin. Jest to duży bezzałogowiec o masie 2,2 tony i rozpiętości skrzydeł wynoszącej 20,1 metra, napędzany silnikiem spalinowym Honeywell TPE331-10GD z zasobem paliwa ważącym 1769 kg.

MQ-9A Reaper może również przenosić dodatkowe wyposażenie o łącznej masie do 1701 kg, montowane na siedmiu pylonach. Do możliwych do zabrania ładunków należą obserwacyjne głowice z kamerami wysokiej rozdzielczości, zarówno dzienno-nocne, jak i termowizyjne, radar, laserowy dalmierz i wskaźnik celów, systemy walki elektronicznej, wzmacniacz sygnału oraz uzbrojenie. Wśród dostępnego uzbrojenia znajdują się:

  • bomby kierowane laserowo z rodziny Paveway II,
  • bomby kierowane laserowo z rodziny JDAM,
  • przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114 Hellfire,
  • pociski powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)