Australijskie sowy mogą zostać uratowane. Przełom w odtworzeniu populacji rzadkiego gatunku

Australijskie sowy mogą zostać uratowane. Przełom w odtworzeniu populacji rzadkiego gatunku

Australijskie sowy mogą zostać uratowane. Przełom w odtworzeniu populacji rzadkiego gatunku
Źródło zdjęć: © YouTube.com
13.05.2020 15:30

Park narodowy w Australii poinformował o przełomie w odtworzeniu populacji jednej z najrzadszych sów świata. Podgatunek sowicy ciemnolicej z Wyspy Norfolk liczy obecnie ok. 50 osobników. - Ich ochrona jest równie ważna, co ocalenie koali - mówi naukowiec.

Strażnicy z australijskiego Norfolk Island National Park przekazali radosne wieści dotyczące pierwszego od blisko dekady kroku w celu odbudowania populacji jednej z najrzadszych sów na świecie. Pracownicy parku narodowego potwierdzili, że pisklęta podgatunku sowicy ciemnolicej z Wyspy Norfolk stały się podlotami.

Istniejąca populacja tej odmiany sowy liczy maksymalnie 50 osobników. Są one efektem krzyżówki samicy N. N. undulata z samcem N. n. novaeseelandiae. Ekspertyment miał miejsce pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia.

- Chciałbym pogratulować załodze parku narodowego, członkom społeczności Wyspy Norfolk, a także naukowcom za ciężką pracę na przestrzeni lat, której celem jest odbudowa populacji tego bardzo rzadkiego ptaka - powiedział dr James Findlay, Dyrektor Parków Narodowych.

Dwa podloty znajdują się obecnie pod stałą obserwacją pracowników Norfolk Island National Park i badaczy z Monash University.

Naukowcy przypominają, że w 2012 roku sowy przestały się rozmnażać. - Baliśmy się, że żyjące sowy zestarzeją się i stracą zdolności reprodukcyjne - mówi dr Rohan Clarke z Monash University. Opracowano więc specjalny plan, którego celem było zbudowanie na wyspie więcej budek lęgowych. Zatrudniono także więcej pracowników, aby na bieżąco monitorowali ruchy ptaków. - Ochrona tej sowy jest równie ważna, jak ocalenie koali na stałym lądzie - wyjaśnia Clarke.

W październiku ubiegłego roku australijski rząd przeznaczył 400 tys. dolarów na zabezpieczenie przyszłości sowicy z Wyspy Norfolk oraz modrolotki koziej - papugi zagrożonej wyginięciem, występującej na tym samym terenie. Przekazano także 34 tys. dolarów na analizy genetyczne próbek obu ptaków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)