Asteroida leci w kierunku Ziemi. NASA: Ryzyko jest coraz większe

Asteroida leci w kierunku Ziemi. NASA: Ryzyko jest coraz większe

Asteroida leci w kierunku Ziemi. NASA: Ryzyko jest coraz większe
Źródło zdjęć: © iStock.com
21.09.2019 19:25

Asteroida Apophis zwana "Bogiem Chaosu" minie naszą planetę w 2029 roku, a następnie powróci w kolejnych latach. Eksperci z NASA przyznają, że z każdym przelotem szanse na kolizje rosną. Skutki zderzenia z Ziemią w 2036 roku mogą być katastrofalne.

Naukowcy z NASA ostrzegają, że Asteroida 99942 Apophis zwana "Bogiem Chaosu" za 10 lat minie Ziemię. Istnieje niebezpieczeństwo, że w drodze powrotnej zderzy się z naszą planetą. Do katastrofy może dojść w 2036 roku, a jej skutki mogą być tragiczne dla ludzkości.

Asteroida "Bóg Chaosu" zmierza w kierunku Ziemi

Przez Układ Słoneczny przelatuje spora ilość obiektów, z których część spada na Ziemię. Mniejsze spalają się w atmosferze, a większe stanowią realne zagrożenie dla naszej planety. Jak informują naukowcy z NASA, jednym z ciał niebieskich, którego uderzenie w Ziemie może spowodować katastrofalne skutki dla ludzkości jest Asteroida 99942 Apophis.

Z badań naukowców wynika, że asteroida 99942 Apophis minie Ziemię za 10 lat. Odległość, w jakiej obiekt znajdzie się od naszej planety wyniesie około 30 tys. kilometrów. Średnica skały wynosi aż 340 metrów.

Ogromne ciało niebieskie zostało sklasyfikowane jako Potencjalnie Niebezpieczna Asteroida (PHA). Zdaniem ekspertów 99942 Apophis może bezpośrednio zderzyć się z Ziemią. Do katastrofy może dojść podczas powrotu planetoidy, za sprawą zmiany orbity po bliskim kontakcie z naszą planetą.

Wiemy już, że bliskie spotkanie z Ziemią zmieni orbitę Apophisa. Ale nasze modele pokazują też, że zmienić może się sposób obracania się asteroidy i możliwe, że nastąpią pewne zmiany powierzchni, takie jak małe lawiny
Davide FarnocchiaAstronom z Centrum Near-Earth Object Studies JPL w Pasadenie, ośrodka należącego do NASA.

Według najnowszych analiz, planetoida znajdzie się najbliżej naszej planety w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości około 38 000 km. Asteroida Apophis porusza się z prędkością 30,73 km/s, a obieg Słońca zajmuje jej 323 dni i 14 godzin. Gigantyczny obiekt będzie widoczny gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji.

Asteroida Apophis wróci w 2036 roku?

W zależności od tego, jak grawitacja Ziemi wpłynie na ruch planetoidy, może ona wrócić do nas w późniejszych latach. Naukowcy przyznają, że z każdym następnym przelotem szansa na kolizje rośnie. Według najświeższych analiz prawdopodobieństwo zderzenia gigantycznej asteroidy z naszą planetą w 2036 roku to aż 1 do 6250.

Asteroida. Czy "Bóg Chaosu" zniszczy Ziemię?

Według wstępnych szacunków NASA uderzenie Apophisa wyzwoliłoby energię równoważną 1200 megaton trotylu. Dla porównania największa eksplozja wywołana przez człowieka bombą termojądrowa zwaną bombą Chruszczowa lub "Car-bombą”, zrzuconą próbnie w 1961 roku przez Związek Radziecki na Nową Ziemię, wyzwoliła około 57 megaton.

Bomba atomowa Little Boy zrzucona na Hiroszimę wyzwoliła energię równoważną 0,013 megatony. Energia uderzeń, które odpowiadają za powstanie wielkiego krateru meteorytowego lub katastrofę tunguską, szacowana jest na 5–20 megaton. Erupcja wulkanu Krakatau w roku 1883 wyzwoliła energię równoważną 200 megatonon trotylu.

Ewentualne zderzenie asteroidy z Ziemią mogłoby wywołać katastrofalne skutki dla naszej planety.

Nazwa skały pochodzi od Apophisa, demona destrukcji i symbolu ciemności w mitologii egipskiej.

15 września z Ziemią minął się inny obiekt. Asteroida 2000 QW7 zbliżyła się do naszej planety na odległość 5,3 mln kilometrów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)