Koniec świata nadejdzie szybciej, niż myśleliśmy. Naukowcy nie mają wątpliwości

Koniec świata coraz bliżej. Masowe wymieranie zdarzyło się na naszej planecie już sześć razy. Dotychczas naukowcy wiedzieli tylko o pięciu takich wydarzeniach na Ziemi. Teraz odkryto dowody na istnienie kolejnego, a przy okazji, potwierdzono - to znowu się wydarzy.

Koniec świata nadejdzie szybciej, niż myśleliśmy. Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

11.09.2019 07:45

260 milionów lat temu wydarzył się jeden z sześciu znanych końców świata. Dołączył tym samym do wymierania ordowickiego (443 mln lat temu), dewońskiego (372 mln lat temu), permskiego (252 mln lat temu), triasowego (201 mln lat temu) oraz wymierania kredowego (66 mln lat temu). Szóste, niedawno odkryte wymieranie, miało miejsce w okresie późnego gwadalupu.

Oprócz masowych wymierań, do końców świata można zaliczyć także katastrofę tlenową, która wydarzyła się 2 miliardy lat temu. Jednakże wówczas dotyczyło to bakterii beztlenowych, a więc kontekst i rozmiary wydarzenia były zupełnie inne.

O masowym wymieraniu mówi się jako o wydarzeniu gwałtownym. I takie jest w kwestii geologicznej. Co innego, gdybyśmy mieli porównywać to tempo do długości życia ludzkiego. Niektóre z masowych wymierań to procesy trwające łącznie nawet kilka milionów lat.

Koniec świata. Wymieranie w okresie gwadalupu

Wedle analiz naukowców, masowe wymieranie w tym okresie dotknęło zarówno stworzenia lądowe jak i morskie. Na te lata datowano także ogromne erupcje i powodzie, które finalnie utworzyły rozległy masyw górski Emei Shan, znajdujący się w południowych Chinach. Badanie znajdziecie pod tym adresem.

Naukowcy sądzą, że tamtejszy koniec świata mógł mieć sporo wspólnego z tymi erupcjami. Ich wpływ mógł być bardzo podobny do zjawisk, które złożyły się na pozostałe masowe wymierania.

"Ogromne erupcje, takie jak ta, uwalniają duże ilości gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla i metanu, które powodują poważne globalne ocieplenie, z ciepłymi, ubogimi w tlen oceanami, które nie sprzyjają życiu morskiemu ” - zauważa Michael Rampino, jeden z autorów badania.

Koniec świata. Kiedy kolejne wymieranie? Właśnie trwa

Wymieranie holoceńskie właśnie trwa. Od 1900 roku, gatunki ziemskie wymierają ponad 1000 razy szybciej, niż wyliczona przez naukowców średnia. Według raportu "Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services" przygotowanego przez IPBES w 2019 roku, spośród 8 milionów gatunków żyjących na Ziemi, aż 1 milion jest obecnie zagrożony wyginięcie.

Ta ogromna liczba wymierających gatunków obejmuje zarówno rośliny jak i zwierzęta. Największą uwagę zwraca się tutaj na degradację środowisk takich jak rafy koralowe czy lasy deszczowe. Za winnego holoceńskiego wymierania uznaje się gatunek homo sapiens.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)