Koniec świata? Specjalistka NASA: "asteroida uderzy na pewno"

Koniec świata? Specjalistka NASA: "asteroida uderzy na pewno"
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

05.09.2019 06:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjalistka NASA jest pewna, że asteroida uderzy w Ziemię. I chociaż obiekty, które minęły kilka dni temu Ziemię, nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia, to agencje kosmiczne ostrzegają, że niebezpieczeństwo jest realne i to tylko kwestia czasu, kiedy dojdzie do katastrofy.

Byliśmy świadkami, jak dwie potencjalnie niebezpieczne asteroidy mijają Ziemię. Przewodnicząca grupy kosmicznej B612 z NASA, Damica Remy przyznała, że ryzyko zderzenia asteroidy z Ziemią jest realne. W rozmowie z NBC przyznała, że "jest w 100 proc. pewne, że zostaniemy trafieni, ale nie jest w 100 proc. pewne kiedy".

Elon Musk jakiś czas temu dodał, że jego zdaniem nie istnieje obecnie technologia, która byłaby w stanie zapobiec takiej kolizji. Remy nie odnosi się bezpośrednio do tych słów, ale przyznaje, że NASA dysponuje wiarygodnymi metodami pomiarowymi, by ocenić ryzyko kolizji asteroidy z Ziemią.

Grupa B612 została założona w 2002 roku, a jej celem jest znalezienie sposobu na ochronę Ziemi przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami. Zdaniem przewodniczącej, dopiero teraz technologia pozwala zdobyć odpowiednie dane.

Eksperci w dziedzinie obrony planetarnej pracują obecnie nad sposobami odchylenia potencjalnie niebezpiecznych asteroid względem Ziemi. Jednak Remy przyznała, że należy cały czas rozwijać technologię i robić znacznie więcej.

Zauważa, że 95 proc. potencjalnie niebezpiecznych asteroid, nie stanowi zagrożenia dla życia na naszej planecie, ale nie należy zapominać o mniejszych kosmicznych skałach, które mogą w wyniku zderzenia zniszczyć miasto.

"Zniszczenie, na które będziemy patrzeć, dotyczy bardziej poziomu regionalnego niż planetarnego, ale nadal będzie miało globalny wpływ - na transport, sieci, klimat, pogodę" - zauważa ekspertka. NASA współpracuje z ESA celem identyfikacji wszystkich potencjalnie niebezpiecznych planetoid. Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała również plan ewakuacji, gdyby do zderzenia faktycznie miało dojść.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (360)