Asteroida Bennu – jedna z najgroźniejszych dla Ziemi. Co o niej wiemy? [06.07.19]

Asteroida Bennu to jedna z największych, których trajektoria lotu znajduje się na tyle blisko Ziemi, by stanowić potencjalne zagrożenie dla życia na naszej planecie. Co gorsza, naukowcy NASA ostrzegają, że zderzenie jest bardzo prawdopodobne.

Asteroida Bennu – jedna z najgroźniejszych dla Ziemi. Co o niej wiemy? [06.07.19]
Źródło zdjęć: © NASA

Ostatnie badania NASA potwierdzają, że asteroida Bennu z dużym prawdopodobieństwem może uderzyć w Ziemię. Naukowcy podali również datę, kiedy może to nastąpić i jakie będą konsekwencje tego zderzenia.

Asteroida Bennu – czy będzie koniec świata?

Według naukowców zderzenie Ziemi z asteroidą Bennu doprowadziłoby do całkowitego zniszczenia życia na naszej planecie. Szacuje się, że sama siła uderzenia ciała niebieskiego w powierzchnię planety spowodowałaby śmierć 60% ludzkości.

Jeśli zaś asteroida uderzyłaby w ocena – spowodowałabym falę tsunami, która będzie w stanie pochłonąć wszystkich mieszkańców Ziemi. Według szacunków prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię to 1:2700, a zderzenie miałoby nastąpić 25 września 2135 roku.

I chociaż prawdopodobieństwo 1:2700 może nie wydawać się wysokie z naszej perspektywy, to jak na warunki panujące w kosmosie, uważa się, że asteroida stanowi potencjalnie ogromne zagrożenie dla życia na Ziemi.

Asteroida (101955) Bennu– najważniejsze informacje

Asteroida Bennu to ciało niebieskie należące go grupy Apollo, czyli planetoid, które krążą po orbitach przecinających orbitę Ziemi, Wenus lub Merkurego. Bennu okrąża Słońce w odległości 1,13 au (1 au równa się przybliżonej odległości Ziemi od Słońca, czyli 149 597 870 700 m), a pełne okrążenie Słońca zajmuje jej 1 rok i 71 dni.

Obraz
© NASA

Jej masa wynosi 77 miliardów ton, a średnica - 500 metrów. Nazwa nawiązuje do mitycznego, świętego ptaka z mitologii egipskiej. Benu uważany był za duszę boga Re, był jednym z bóstw solarnych, którego uznaje się również za pierwowzór greckiego Feniksa.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Pizie wynika, że w latach 2169–2199 planetoida zbliży się do Ziemi ośmiokrotnie. Oznacza to, że w ciągu jednego okrążenia wokół Słońca, Bennu zbliża się do Ziemi o ok. 300 tysięcy kilometrów. W związku z zagrożeniem NASA pracuje nad specjalnym programem, który ma na celu wykorzystanie ważących osiem ton pocisków by zmienić trajektorię lotu asteroidy. Na tę chwilę jednak nie dysponujemy technologią pozwalającą to osiągnąć.

W grudniu 2018 roku należący do NASA statek kosmiczny OSIRIS-REx wylądował na powierzchni asteroidy Bennu (101955), by przeprowadzić bardziej szczegółowe pomiary. Analizy wykazały spadek szybkości obrotu kosmicznej skały o około 1s na 100 lat. Oprócz tego, we wnętrzu asteroidy potwierdzono obecność magnetytu, co potwierdza wcześniejsze hipotezy, że Bennu (101955) jest fragmentem obiektu, który miał wcześniej bezpośredni kontakt z wodą.

asteroidawiadomościkosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)