Archeolodzy natrafili na "niezwykle cenne znalezisko" w Poznaniu. Szukali śladów jednego z największych kościołów
Plac Kolegiacki to wyjątkowy obszar prac archeologicznych. Na jego terenie kryje się wiele wartościowych przedmiotów z dawnych czasów. Teraz badacze natrafili na mur, który najprawdopodobniej stanowił część prezbiterium dawnej kolegiaty. Oprócz niego znaleziono wiele innych zabytków.
21.02.2020 13:51
Plac Kolegiacki znajduje się obecnie w przebudowie. Na jego terenie prace prowadzą archeolodzy i specjaliści. Kierujący nimi prof. UAM dr hab. Marcin Ignaczak poinformował, że w ostatnich tygodniach badacze natrafili na wiele cennych odkryć.
Wartościowe odkrycia
Archeolodzy natrafili na części muru, który prawdopodobnie dawniej był fragmentem południowej ściany prezbiterium.
- To dla nas niezwykle cenne znalezisko. Wszystkie źródła podają, że na przełomie XVIII i XIX w kolegiata została doszczętnie rozebrana. Mieliśmy więc uzasadnione obawy, że nie znajdziemy dobrze zachowanych murów obwodowych świątyni. Choć swego czasu kolegiata była najwyższym kościołem w Polsce, do chwili obecnej nie zachowały się jej plany. Dlatego każdy szczegół pozwalający nam określić, w którym miejscu dokładnie się znajdowała, jest bezcenny. Ten mur cieszy nas szczególnie, bo prawdopodobnie wyznacza nam zasięg najważniejszej części kościoła: prezbiterium. To w nim stał ołtarz, w nim były też krypty najbardziej zamożnych patrycjuszy miejskich - bo należy pamiętać, że kolegiata była kościołem, w którym chowano tylko najważniejszych poznaniaków – przekazał prof. Marcin Ignaczak.
Ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, nad terenem, gdzie prowadzone są prace archeologiczne, zamontowano specjalne zadaszenie. Dzięki niemu prace mogą być kontynuowane bez względu na to, czy pada deszcz czy śnieg.
Wśród innych cennych odkryć znalazł się medalion z modlitwą do św. Agaty, patronki zawodów związanych z ogniem i osób zmagających się z chorobami piersi, a także liczne monety i medalik z wizerunkiem Matki Boskiej.