Niezwykłe odkrycie w Nowym Sączu. Znaleziony skarb ma ponad 100 lat [Zobacz zdjęcia]

Niezwykłe odkrycie w Nowym Sączu. Znaleziony skarb ma ponad 100 lat [Zobacz zdjęcia]

Niezwykłe odkrycie w Nowym Sączu. Znaleziony skarb ma ponad 100 lat [Zobacz zdjęcia]
Źródło zdjęć: © Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny
03.07.2020 13:30

W Nowym Sączu niedaleko Baszty Kowalskiej doszło do niesamowitego odkrycia. Poszukiwacze skarbów ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego natrafili na skrzynię wypełnioną srebrną zastawą stołową. Znalezisko pochodzi z przełomu XIX/XX w.

W Nowym Sączu doszło do niebywałej sensacji archeologicznej. Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny, prowadzący prace przy ruinach tamtejszego zamku, natrafili na metalową skrzynię wypełnioną srebrnymi przedmiotami.

Skarb został ukryty w tym miejscu najprawdopodobniej podczas II wojny światowej. Skrzynia, która pozostawała w ziemi przez kilkadziesiąt lat została przeżarta rdzą, jednak jej zawartość przetrwała próbę czasu.

W skrzyni znajdowała się zastawa stołowa, pochodząca najprawdopodobniej z przełomu XIX/XX wieku. Kielichy, kieliszki oraz sztućce zostaną przekazane archeologom, którzy zajmą się ich czyszczeniem, konserwacją i opisem. Następnie skarb trafi do muzeum.

- Zaczęło się od delikatnej próby wydobycia papieru, który ukazał się jako pierwszy. To były jakieś przepustki i dowody wpłat, ale w bardzo złym stanie. Po chwili naszym oczom ukazało się srebro, dużo srebra - mówi w rozmowie z "Dobrym Tygodnikiem Sądeckim” Stanisław Pustułka, prezes Stowarzyszenia.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że skarb był własnością przedstawicieli społeczności żydowskiej. Naukowcy zajmą się badaniami, które pomogą ustalić, czy artefakty są powiązane z budynkami, które znajdowały się kiedyś w tej części miasta, czy były to raczej przedmioty zagrabione i schowane przez Niemców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)