Żywność ultraprzetworzona szkodliwa jak papierosy. Stanowi większość diety wielu z nas
Dane 10 milionów osób zostały wykorzystane do wielkiego badania wpływu ultraprzetworzonej żywności na zdrowie. Ten rodzaj żywności stanowi w niektórych krajach rozwiniętych już ponad połowę diety, a jej negatywny wpływ na zdrowie jest porównywalny z papierosami.
01.07.2024 06:57
Żywność ultraprzetworzona (UPF – ultra processed food) jest równie szkodliwa dla zdrowia, jak palenie papierosów – to wnioski z badań, przeprowadzonych przez naukowców z francuskiej Sorbony, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w USA i Uniwersytetu w Sydney.
Badacze zidentyfikowali 32 skutki zdrowotne, związane z UFP. Na czele listy jest m.in. o 50 proc. większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, o 40–66 proc. zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób serca, otyłości, cukrzycy typu 2 i problemów ze snem, a także o 48–53 proc. wyższe ryzyko zaburzeń lękowych i innych zaburzeń psychicznych.
Przemysłowa żywność szkodliwa jak papierosy
Do badań opublikowanych przez The BMJ (nazwa jest skrótem od stosowanego wcześniej British Medical Journal) odniosło się wielu naukowców z całego świata. Jednym z nich jest prof. Carlos Monteiro, z Uniwersytetu w São Paulo, zajmujący się kwestiami żywienia i zdrowia publicznego.
Jego zdaniem jednoznacznie negatywny wpływ UPF na zdrowie sprawia, że szkodliwa żywność powinna być sprzedawana w opakowaniach z ostrzeżeniami podobnymi do tych, które stosuje przemysł tytoniowy. Zwłaszcza, że może uzależniać podobnie jak palenie tytoniu czy alkohol.
"UPF wypiera na całym świecie zdrowszą, mniej przetworzoną żywność, a także powoduje pogorszenie jakości diety. UFP jest obecnie tak rozpowszechniona i ma tak duży wpływ na zdrowie ludzi, że jej sprzedaż i spożycie powinny zostać mocno ograniczone" – stwierdził prof. Monteiro podczas międzynarodowego kongresu poświęconego leczeniu otyłości.
UPF – żywność ultraprzetworzona
UPF to nazwa żywności, powstającej w wyniku procesów przemysłowych. W procesie produkcji powszechną praktyką jest zwiększanie m.in. zawartość cukrów, tłuszczu czy soli, a do wytworzenia produktów spożywczych wykorzystuje się niskokosztowe składniki, które nie mają bezpośredniego zastosowania kulinarnego.
Elementem UPF są także dodatki kosmetyczne, wzmacniające wyrazistość smaku czy zapachu. W praktyce do żywności ultraprzetworzonej można zaliczyć m.in. niektóre przekąski i słodycze, część gotowych dań czy napojów gazowanych.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski