Trwa ładowanie...
d4iycmh

Życie na super-Ziemi? Odpowiedź na to pytanie może kryć się w jej jądrze

Super-Ziemie, czyli planety skaliste, większe od naszej planety znajdują się w dużych ilościach w Drodze Mlecznej. Zrozumienie ich struktury pozwoli ustalić, czy najbardziej rozpowszechniony typ planety w naszej galaktyce jest zdatny do zamieszkania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ultra gorąca egzoplaneta, na której woda rozrywała by się na  cząsteczki.
Ultra gorąca egzoplaneta, na której woda rozrywała by się na cząsteczki. (NASA)
d4iycmh

Zdaniem badacza planet pozasłonecznych w University College London - dr Ingo Waldmann'a, super-Ziemie są potencjalnymi domami dla obcego życia. W atmosferze jednej z nich K2-18b, naukowcy odkryli wodę i przypuszczają, że nad jej powierzchnią mogą tworzyć się chmury i występować opady. Jej temperatura sprzyja natomiast występowaniu życia.

Odkrycia super-Ziem

Pierwsza super-Ziemia została zauważona w 1995 roku. Od tego momentu jakość wykorzystywanego sprzętu i wiedza na temat egzoplanet znacznie się zwiększyła. Astronomowie, przy wykorzystaniu m.in. teleskopu Keplera odkryli ponad 4000 egzoplanet.

d4iycmh

Jak czytamy na portalu Urania, większość z super-Ziem została odkryta w momencie przechodzenia przed tarczą swojej gwiazdy. Wówczas następuje niewielki spadek jej jasności. Pozwala to badaczom na ustalenie ich masy oraz promienia.

Dotychczas zgromadzone informacje wskazują, że super-Ziemie są niezwykle różnorodne pod względem swojego składu. Przykładowo niektóre z nich to oceaniczne planety, w których skład wchodzi głównie woda, a pozostałe to gorące skupiska lawy.

Życie na obcych planetach

Naukowcy wciąż nie wiedzą, co dzieje się na super-Ziemiach. Dlatego też skupiają się na badaniu chemii i składu planety. Pozwala to na określenie ilości występującego krzemu lub żelaza, a co za tym idzie, określenie charakteru jądra planety i ustalenie, czy dana super-Ziemia posiada pole magnetyczne.

d4iycmh

Zdaniem dr Razvan'a Caracas'a, mineraloga planetarnego z École Normale Supérieure de Lyon we Francji: " Silne pole magnetyczne zapewnia lepszą ochronę powierzchni przed promieniami słonecznymi, a to oznacza, że mogą się tam tworzyć bardziej złożone cząsteczki organiczne”.

Pole magnetyczne stanowi pewnego rodzaju osłonę, która jest niezbędna w przypadku występowania jakiegokolwiek życia. Naukowcy muszą jednak wykonać dalsze pomiary, aby określi, czy super-Ziemie są właściwym obiektem do badań.

d4iycmh

Podziel się opinią

Share
d4iycmh
d4iycmh
Więcej tematów