Zorza polarna w Polsce. Tego widoku nie możesz przegapić

Zorza polarna
Zorza polarna
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

30.10.2021 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zorza polarna w Polsce. To widok niezwykle rzadki, ale możliwy do odnotowania w nocy z 30 na 31 października. Miłośnicy pięknych widoków z pewnością będą gotowi zarwać nockę, by dostrzec to niecodzienne zjawisko.

W nocy z 30 na 31 października 2021 roku w Polsce pojawi się szansa zaobserwowania zorzy polarnej. Ci, którzy przegapią taką okazję, mogą tego długo żałować. Nawet mimo tego, że zorza nie będzie tak intensywna, jak zazwyczaj prezentuje się ją chociażby w filmach.

Słaba zorza polarna, która będzie możliwa do zaobserwowania z Polski, może w wielu miejscach być niedostrzegalna gołym okiem. Aby móc napawać się tym widokiem, konieczne jest znalezienie miejsca ciemnego, z dala od ulicznych świateł. Oświetlenie wyraźnie zmniejszy nasze szanse na dostrzeżenie tego delikatnego, ale jakże pięknego zjawiska.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to efekt burz magnetycznych na Słońcu. Gdy cząsteczki ze Słońca docierają do ziemskiej atmosfery, dochodzi do pobudzenia wodoru i azotu, które się w niej znajdują. Wtedy ludzie mogą zaobserwować magicznie wyglądające rozbłyski i tańczące światła na niebie.

Niestety zorze polarne nie są łatwe do zaobserwowania. Trudno też o dokładne szacunki odnośnie tego, kiedy dokładnie wystąpią. Wiemy, że nad Polską zjawisko to będzie widoczne w nocy z 30 na 31 października. Nie sposób jednak określić kiedy rozpocznie się ten przyrodniczy spektakl, ale najlepiej pozostawać czujnym od godziny 19 w sobotę. Wiadomo zaś, że powinien potrwać nie dłużej niż kilkanaście minut.

Możliwe, że zorza będzie na tyle delikatna, że obserwowana gołym okiem nie wprawi w zachwyt. Jednak sprzęt fotograficzny z pewnością będzie w stanie wychwycić to niecodzienne zjawisko atmosferyczne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)