Żółw na żółwiu. To może być ich największe skupisko żółwi morskich, jakie kiedykolwiek sfilmowano

Żółw na żółwiu. To może być ich największe skupisko żółwi morskich, jakie kiedykolwiek sfilmowano22.12.2019 14:48
Żółw na żółwiu. To może być ich największe skupisko żółwi morskich, jakie kiedykolwiek sfilmowano
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Vanessa Bezy

Każdego roku do Ostional na Kostaryce wędrują setki tysięcy żółwi olbrzymich. Samice udają się na plaże, gdzie składają jaja i wracają do morza. Jest to jedno z pięciu miejsc na świecie, gdzie można obserwować to zjawisko.

Raz lub dwa razy w miesiącu, w czasie pory deszczowej (między sierpniem a październikiem) na Kostaryce samice żółwi olbrzymich udają się na plażę i składają jaja.

Masowe wyjście żółwi na ląd nazywane jest "arribada" i można je zaobserwować jedynie w pięciu miejscach na świecie. Oprócz wspomnianej plaży Ostional, dzieje się to na Nancite (także na Kostaryce), na plażach Meksyku oraz w stanie Orisa w Indiach. "Arribada" trwa 4 dni, a w jej trakcie na ląd wychodzi do 200 tys. samic.

Niesamowite wideo

Vanessa Bézy – biolog, od lat bada to zjawisko. W trakcie swoich prac filmowała żółwie gromadzące się przy brzegu i składające jaja. Miała ogromne szczęście, bo w 2016 roku, przy wykorzystaniu drona udało się jej uwiecznić coś wyjątkowego. Tak dużo żółwi zgromadzonych w jednym miejscu jeszcze nikt nie nagrał.

Kobieta tłumaczy, że nagranie upubliczniła dopiero teraz, ponieważ żółwie są coraz bardziej zagrożonym gatunkiem. Można za to winić turystykę i brak wiedzy na temat zachowań lęgowych gadów. Nieświadomi turyści przebywają na wybieranych przez gady plażach i utrudniają żółwiom składanie jaj lub po prostu niszczą ich gniazda.

Żółw na żółwiu

Nagranie z drona pokazuje zwierzęta gromadzące się w wodzie z gęstością około jednego żółwia na metr kwadratowy. Jest to dość niespotykane zjawisko. Widać również, że co chwila z wody wyłania się kolejny zwierzak, co pozwala sądzić, że pod powierzchnią jest ich więcej.

Bézy ma nadzieję, że zebrane przez nią nagrania pozwolą wyjaśnić, dlaczego i ile żółwi gromadzi się u wybrzeży Kostaryki. Wśród wskazywanych wątków wymienia się m.in. związek z prądami morskimi, orientacją na plaży, rodzajem piasku itp.

Inna z teorii zakłada, że "arribada" może wynikać z chęci zapewnienia liczebnej przewagi samicom żółwia olbrzymiego i składanym przez nie jajom. Tak duża ilość jaj w jednym miejscu sprawia, że zwiększają się ich szanse na przetrwanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)