Malutki żółw morski zjadł 104 kawałki plastiku. Nie miał szans tego przetrwać

Malutki żółw morski zjadł 104 kawałki plastiku. Nie miał szans tego przetrwać

Malutki żółw morski zjadł 104 kawałki plastiku. Nie miał szans tego przetrwać
Źródło zdjęć: © Gumbo Limbo Nature Center, Inc.
Arkadiusz Stando
04.10.2019 12:24, aktualizacja: 04.10.2019 13:50

Spacerujący po plaży na Florydzie przechodnie znaleźli wyrzuconego na brzeg żółwia morskiego. Był w kiepskim stanie, więc trafił pod opiekę Gumbo Limbo Nature Center. Niestety zwierzę zmarło. Powód? Miało w sobie 100 kawałków plastiku.

Żółw morski jest kolejną ofiarą zanieczyszczonych plastikiem mórz i oceanów. I chociaż stworzenie to jest tak małe, że zmieściłoby się na dłoni, to w jego organizmie zalazły się aż 104 kawałki tworzywa sztucznego. Jak widać na poniższym zdjęciu, były to mniejsze i większe elementy.

Weterynarze z Gumbo Limbo Nature Center często spotykają się z tego typu przypadkami. I to u różnych zwierząt. Jedyne, co można zrobić, aby pomóc zwierzęciu to płukanie żołądka. Tak zrobiono też w tym przypadku, jednak żółwia nie udało się uratować.

Ta metoda nie daje pewności, ale jest jedynym, co mogą zrobić weterynarze. Jak czytamy w poście Gumbo Limbo Nature Center, "niestety nie każde zwierzę przetrwa płukanie żołądka. Ale 100 proc. stworzeń, które nie przetrwały, miały w swoich żołądkach właśnie plastik".

O ilu przypadkach śmierci stworzeń morskich spowodowanych połknięciem plastiku słyszeliście w tym roku? O jednym, kilku, może kilkunastu? Mało kto zdaje sobie sprawę z rzeczywistej ilości takich przypadków.

Według Sea Turtle Conservancy rocznie z powodu zjedzenia plastiku ginie około miliona zwierząt. Wśród głównych ofiar wymieniają: ssaki, ryby, rekiny, żółwie i ptaki. Nie ma się co dziwić. Co roku miliony ton śmieci trafiają do oceanów. Eksperci sądzą, że jest ich już blisko 100 milionów ton.

W przybliżeniu, średnio 2 stworzenia morskie giną co każdą minutę, z powodu plastiku, który trafił do oceanu. Plastiku, z którego ty też korzystasz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)