Znalazł je w ogrodzie. Okazało się, że to był tylko początek
W stanie Nowy Jork dokonano niezwykłego odkrycia paleontologicznego. W ogrodzie jednego z mieszkańców odnaleziono kompletną szczękę mastodonta, prehistorycznego krewniaka dzisiejszych słoni. To znalezisko może rzucić nowe światło na ekosystemy epoki lodowcowej w tym regionie.
We wrześniu 2024 r. mieszkaniec miejscowości Scotchtown natrafił na dwa gigantyczne zęby w swoim ogrodzie, donosi Science Alert. Wzbudziło to jego podejrzenia, że teren może skrywać jeszcze więcej podobnych skamielin. Dalsze wykopaliska ujawniły kolejne dwa zęby zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi.
– Gdy trzymałem te zęby w dłoniach, wiedziałem, że to coś wyjątkowego – mówił właściciel posesji, który woli pozostać anonimowy.
Niesamowite odkrycie
Zaintrygowany znaleziskiem właściciel zwrócił się o pomoc do specjalistów z New York State Museum oraz SUNY Orange. Ich prace doprowadziły do odkrycia kompletnej szczęki dorosłego mastodonta z rodzaju Mammut, fragmentu kości palca oraz części żebra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
– Szczęka jest główną atrakcją, ale fragmenty żebra i palca dostarczają cennych informacji kontekstowych i mogą być podstawą dalszych badań – zaznaczył antropolog Cory Harris z SUNY Orange, cytowany przez Science Alert.
Specjaliści planują dalsze badania miejsca odkrycia skamielin w poszukiwaniu dodatkowych szczątków. W międzyczasie naukowcy badają szczątki, by ustalić wiek mastodonta, jego dietę i środowisko życia. Badania obejmą również datowanie węglowe, które pozwoli określić, jak długo kości zalegały w ziemi.
Mastodonty w historii Nowego Jorku
Jak podkreśla Robert Feranec, kurator kolekcji zwierząt epoki lodowcowej w New York State Museum, odkrycie szczęki potwierdza bogatą paleontologiczną historię stanu. Jego zdaniem: "Fosylia takie jak te oferują niezwykłe spojrzenie w przeszłość, pozwalając nam odtworzyć starożytne ekosystemy i lepiej zrozumieć współczesny świat".
Nowy Jork jest miejscem ponad 150 odkryć związanych z mastodontami, z czego ok. jedna trzecia pochodzi z hrabstwa Orange County. Ostatnie porównywalne odkrycie miało miejsce 11 lat temu. Większość miejscowych skamieniałości datuje się na blisko 15 tys. lat, co lokuje je w późnym plejstocenie.
Epoka ta, trwająca od 129 000 do 11 700 lat temu, była okresem znacznie chłodniejszego klimatu. Lodowce dominowały na Ziemi, a lądowe mosty lodowe umożliwiały migracje, w tym ludzi z Syberii do Alaski. Ostateczna rola człowieka w wyginięciu mastodontów oraz innych megafaun pozostaje jednak przedmiotem intensywnych badań.