Zmusili Facebooka do zmiany decyzji. Rada kontrolna zaczęła działać

Zmusili Facebooka do zmiany decyzji. Rada kontrolna zaczęła działać

Facebook
Facebook
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Bolesław Breczko
28.01.2021 20:05

Rada kontrolna (Oversight board), to organ, który może wydawać decyzje co do spornych treści na Facebooku. Portal musi bezwzględnie i natychmiast się do nich zastosować. Rada po raz pierwszy zmieniła aż 4 z 5 decyzji.

Rada kontrolna Facebooka powstała po zarzutach, że portal jest sędzią we własnej sprawie, gdy ma rozpatrzyć, czy usunięcie treści przez moderatorów było sprawiedliwe, czy nie. Rada jest finansowana z budżetu Facebooka, ale ten, zgodnie z założeniami, nie ma wpływy na jej decyzje.

Rada ma zbierać się okresowo i rozpatrywać najbardziej problematyczne przypadki usuwania treści. Członkowie rady mają ocenić, czy usunięcie jest zgodne z regulaminem Facebooka oraz międzynarodowymi standardami wolności wypowiedzi. Jeśli rada uzna, że usunięcie treści było niesprawiedliwe, portal musi przywrócić usunięty post oraz wziąć pod uwagę decyzję rady w innych, podobnych przypadkach.

Od czasu powołania rady kontrolnej, spotkała się ona po raz pierwszy. Rozpatrywała sześć spraw, w których powodami usunięcia była mowa nienawiści, nawoływanie do przemocy oraz nagość.

Rada zmieniła decyzję w czterech na sześć przypadków. Jedyna podtrzymana decyzja dotyczyła usunięcia wpisu użytkownika, który użył sformułowania "taziks", które jest obraźliwym określeniem Azerów.

Zmienione decyzje dotyczą:

  • Usuniętego wpisu mówiącego o braku reakcji Muzułmanów na traktowanie Uighurów w Chinach.
  • Usunięcie zdjęcia kobiecej piersi, które pokazywało symptomy raka piersi.
  • Usunięcie wpisu z cytatem Josepha Goebbelsa.
  • Usunięcie wpisu krytykującego brak strategii walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Uzasadnienie wszystkich decyzji można przeczytać tutaj w języku angielskim.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)