Zmusili Facebooka do zmiany decyzji. Rada kontrolna zaczęła działać
Rada kontrolna (Oversight board), to organ, który może wydawać decyzje co do spornych treści na Facebooku. Portal musi bezwzględnie i natychmiast się do nich zastosować. Rada po raz pierwszy zmieniła aż 4 z 5 decyzji.
Rada kontrolna Facebooka powstała po zarzutach, że portal jest sędzią we własnej sprawie, gdy ma rozpatrzyć, czy usunięcie treści przez moderatorów było sprawiedliwe, czy nie. Rada jest finansowana z budżetu Facebooka, ale ten, zgodnie z założeniami, nie ma wpływy na jej decyzje.
Rada ma zbierać się okresowo i rozpatrywać najbardziej problematyczne przypadki usuwania treści. Członkowie rady mają ocenić, czy usunięcie jest zgodne z regulaminem Facebooka oraz międzynarodowymi standardami wolności wypowiedzi. Jeśli rada uzna, że usunięcie treści było niesprawiedliwe, portal musi przywrócić usunięty post oraz wziąć pod uwagę decyzję rady w innych, podobnych przypadkach.
Od czasu powołania rady kontrolnej, spotkała się ona po raz pierwszy. Rozpatrywała sześć spraw, w których powodami usunięcia była mowa nienawiści, nawoływanie do przemocy oraz nagość.
Rada zmieniła decyzję w czterech na sześć przypadków. Jedyna podtrzymana decyzja dotyczyła usunięcia wpisu użytkownika, który użył sformułowania "taziks", które jest obraźliwym określeniem Azerów.
Zmienione decyzje dotyczą:
- Usuniętego wpisu mówiącego o braku reakcji Muzułmanów na traktowanie Uighurów w Chinach.
- Usunięcie zdjęcia kobiecej piersi, które pokazywało symptomy raka piersi.
- Usunięcie wpisu z cytatem Josepha Goebbelsa.
- Usunięcie wpisu krytykującego brak strategii walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Uzasadnienie wszystkich decyzji można przeczytać tutaj w języku angielskim.