Ziemia znajduje się najbliżej Słońca. Przeszła przez punkt peryhelium

Ziemia znajduje się najbliżej Słońca. Przeszła przez punkt peryhelium

Słońce i Ziemia
Słońce i Ziemia
Źródło zdjęć: © Pixabay | pixabay
03.01.2024 08:18, aktualizacja: 03.01.2024 12:57

Ziemia przeszła przez punkt na swojej orbicie, który jest najbliżej Słońca. Ten punkt, znany jako peryhelium, został osiągnięty 3 stycznia o godzinie 1.39 polskiego czasu.

Orbita, po której porusza się Ziemia, okrąża Słońce. Średnia odległość między naszą planetą a tą gwiazdą wynosi około 150 milionów kilometrów. Orbita Ziemi nie jest jednak doskonałym okręgiem. Jest nieco spłaszczona, tworząc kształt elipsy, co pozwala nam na wyróżnienie punktu najbliższego Słońcu (peryhelium) i punktu najdalszego od niego.

Ziemia zbliży się do Słońca

Choć orbita Ziemi nie jest idealnie okrągła, jej odstępstwo od kształtu koła jest niewielkie. W praktyce nie wpływa to na zmiany pór roku, które są zależne od nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny jej orbity. Warto zauważyć, że Ziemia znajduje się najbliżej Słońca na początku stycznia, co jest czasem zimy na półkuli północnej.

W 2024 r., podobnie jak co roku, Ziemia przemierzyła punkt peryhelium 3 stycznia, dokładnie o godzinie 1.39 polskiego czasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak daleko od Słońca znajdzie się wtedy Ziemia? Średnia odległość między Ziemią a Słońcem, nazywana jednostką astronomiczną (au), wynosi około 150 milionów kilometrów, a dokładniej 149,598 mln km. W momencie peryhelium, ta odległość zmniejszy się do 0,9833419 au, co w przeliczeniu na kilometry daje około 147,106 mln km. To oznacza, że Ziemia będzie od Słońca o nieco ponad 2 miliony kilometrów bliżej niż zwykle.

Warto jednak zauważyć, że niektóre planety mają orbity, które znacznie bardziej odbiegają od kształtu koła. Przykładem jest Mars, którego średnia odległość od Słońca wynosi 228 mln km (1,53 au). Ta planeta może zbliżyć się do Słońca na odległość 207 mln km (1,38 au), a oddalić na 249 mln km (1,67 au).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)