Mars ma więcej wody niż sądzono? Sugerują to nowe badania

Mars ma więcej wody niż sądzono? Sugerują to nowe badania

Mars ma więcej wody niż sądzono? Sugerują to nowe badania
Źródło zdjęć: © Getty Images
Adam Gaafar
26.06.2021 16:03

Naukowcy związani z NASA przeanalizowali dane z sondy Mars Express stwierdzając, że na Czerwonej Planecie może znajdować się więcej wody niż do tej pory sądzono. Chodzi o dziesiątki podpowierzchniowych jezior.

Pierwsze informacje sugerujące, że na Marsie może znajdować się jezioro podpowierzchniowe, zostały ogłoszone już w 2018 r. Sygnały odbijane z instrumentu radarowego pozwalały przypuszczać, że mamy do czynienia z akwenem wypełnionym słoną wodą. Od tego czasu misja marsjańska Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczyła nam wielu innych ciekawych materiałów na temat Marsa.

W artykule, który ukazał się niedawno na łamach Geophysical Research Letters wskazano, że ponowna analiza danych z Mars Express może świadczyć o istnieniu wielu jezior na biegunie południowym. Autorzy publikacji – związani z NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii naukowcy Aditya Khuller i Jeffrey Plaut – podkreślają jednak, że nie są pewni, czy znajduje się tam woda w stanie ciekłym.

Jako że analizowane dane pochodzą z zimnego obszaru Marsa, wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Mowa o pokrywającej planetę czapie, na której występują naprzemiennie warstwy złożone z pyłu, zestalonego dwutlenku węgla i zamarzniętej wody. Przypuszcza się, że ich powstanie ma związek z wahaniami nachylenia osi planety. W przeszłości podobne zmiany doprowadziły do wystąpienia na Ziemi okresów zlodowaceń.

Naukowcy z NASA wskazują, że nawet jeśli dane zebrane przez Mars Express nie świadczą o odkryciu wielkich jezior, to kolejne badania mogą pomóc w lepszym poznaniu historii geologicznej Czerwonej Planety.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)