Mars ma więcej wody niż sądzono? Sugerują to nowe badania

Mars ma więcej wody niż sądzono? Sugerują to nowe badania26.06.2021 16:03
Mars ma więcej wody niż sądzono? Sugerują to nowe badania
Źródło zdjęć: © Getty Images

Naukowcy związani z NASA przeanalizowali dane z sondy Mars Express stwierdzając, że na Czerwonej Planecie może znajdować się więcej wody niż do tej pory sądzono. Chodzi o dziesiątki podpowierzchniowych jezior.

Pierwsze informacje sugerujące, że na Marsie może znajdować się jezioro podpowierzchniowe, zostały ogłoszone już w 2018 r. Sygnały odbijane z instrumentu radarowego pozwalały przypuszczać, że mamy do czynienia z akwenem wypełnionym słoną wodą. Od tego czasu misja marsjańska Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczyła nam wielu innych ciekawych materiałów na temat Marsa.

W artykule, który ukazał się niedawno na łamach Geophysical Research Letters wskazano, że ponowna analiza danych z Mars Express może świadczyć o istnieniu wielu jezior na biegunie południowym. Autorzy publikacji – związani z NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii naukowcy Aditya Khuller i Jeffrey Plaut – podkreślają jednak, że nie są pewni, czy znajduje się tam woda w stanie ciekłym.

Jako że analizowane dane pochodzą z zimnego obszaru Marsa, wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Mowa o pokrywającej planetę czapie, na której występują naprzemiennie warstwy złożone z pyłu, zestalonego dwutlenku węgla i zamarzniętej wody. Przypuszcza się, że ich powstanie ma związek z wahaniami nachylenia osi planety. W przeszłości podobne zmiany doprowadziły do wystąpienia na Ziemi okresów zlodowaceń.

Naukowcy z NASA wskazują, że nawet jeśli dane zebrane przez Mars Express nie świadczą o odkryciu wielkich jezior, to kolejne badania mogą pomóc w lepszym poznaniu historii geologicznej Czerwonej Planety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)