Ziemia nie krąży wokół Słońca? Naukowcy udostępnili wyjątkowy film

Ziemia nie krąży wokół Słońca? Naukowcy udostępnili wyjątkowy film

Ziemia nie krąży wokół Słońca? Naukowcy udostępnili wyjątkowy film
Źródło zdjęć: © NASA
01.08.2020 17:08

Powszechnie wiadomo, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a wszystkie planety i inne ciała niebieskie, krążą wokół niego. Japońscy naukowcy z JAXA udowadniają, że nie jest to do końca prawda, co pokazali na udostępnionym nagraniu.

- Wszystkie obiekty krążą wokół środka masy Układu Słonecznego - wyjaśnia James O'Donoghue, planetolog z japońskiej agencji kosmicznej JAXA. - Nawet Słońce.

Przyjęło się mówić, że Słońce leży w centrum Układu Słonecznego, jednak nie jest to do końca prawda. Naukowcy od dawna wiedzą, że środek ciężkości (czyli punkt Układu Słonecznego, wokół którego cała masa rozkłada się równomiernie na wszystkie strony) rzadko pokrywa się ze środkiem Słońca. Aby to zademonstrować O'Donoghue stworzył poniższą animację, która pokazuje, jak Słońce, Saturn i Jowisz okrążają ów środek ciężkości:

- To naturalne, że wydaje nam się, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca - wyjaśnia naukowiec. - Jednak tak naprawdę zdarza się to bardzo rzadko - dodaje. Ruch Słońca na powyższym filmie jest wyolbrzymiony, aby lepiej zobrazować to zjawisko, ale faktem jest, że nasza gwiazda krąży miliony kilometrów wokół środka Układu Słonecznego.

Duża część tego ruchu wynika z wpływu Jowisza na naszą gwiazdę. Słońce stanowi 99,8 proc. masy Układu Słonecznego, ale Jowisz zawiera większość pozostałych 0,2 proc. Ta masa delikatnie ciągnie Słońce do siebie.

Naukowiec wyjaśnia, że w Układzie Słonecznym planety i ich księżyce mają własne centra, a Ziemia i Księżyc są tego najprostszym przykładem - środek ciężkości pozostaje wewnątrz naszej planety. Z kolei w przypadku Plutona i jego satelity - Charona, środek ciężkości zawsze wypada poza Plutonem.

O'Donoghue podsumowuje, że każdy układ planetarny okrąża niewidzialny punkt, a gwiazda lub planeta zawsze wydaje się znajdować w centrum. Ta wiedza czasami pomaga astronomom znajdować ukryte planety krążące wokół innych gwiazd i obliczyć, że dany układ zawiera masę, której nie widać na pierwszy rzut oka.

- Oczywiście planety wciąż krążą wokół Słońca - wyjaśnia O'Donoghue. - Jednak my chcieliśmy być dokładniejsi, stąd pomysł na pokazanie szczegółów tego zjawiska na wideo. Być może nie dla wszystkich jest to nowa wiedza, ale naszym zdaniem ta wizualizacja jest bardzo pomocna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (207)