Trwa ładowanie...

Ziemia i Wenus pierwszy raz na takich zdjęciach. Zrobił je łazik Curiosity NASA

Łazik Curiosity NASA zrobił niesamowite zdjęcie Ziemi i Wenus. Sześciokołowy pojazd w przewie od poszukiwań potencjalnych śladów życia na Czerwonej Planecie, zajął się obserwacją nieba. Udało mu się uchwycić dwa świecące punkty.

Share
Ziemia i Wenus pierwszy raz na takich zdjęciach. Zrobił je łazik Curiosity NASA
Źródło: NASA, JPL-Caltech
ddwev2m

Łazik Curiosity zauważył i uwieczni na zdjęciu dwa jasno świecące punkty. Była to nasza planeta i Wenus. Fotografia została wykonana 75 minut po lokalnym zachodzie Słońca 5 czerwca 2020 roku.

- Panorama z dwoma obrazami o zmierzchu pokazuje Ziemię w jednej klatce, a Wenus w drugiej – poinformowali pracownicy NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, instytucji odpowiadającej za zarządzanie misją Curiosity.

ddwev2m

Ze względu na dużą ilość pyłu, obie planety wyglądają jak dwa świecące punkty, chociaż zazwyczaj przypominają bardzo jasne gwiazdy.

Zobacz też: NASA: Mars 2020 poleci uzbrojony w laser o dużej mocy.

W celu wykonania zdjęcia łazik Curiosity wykorzystał urządzenie, którego zwykle używa do robienia marsjańskich panoram. Jest to kamera Mastcam. Fotografowanie planet nie było jedynym celem obserwacji nieba. Eksperci z NASA chcieli również przyjrzeć się jasności marsjańskiego zmierzchu.

Marsjańska wiosna

Na Marsie jest obecnie późna wiosna. W tym okresie nad powierzchnią Czerwonej Planety unosi się dużo pyłu, który utrudnia obserwacje.

- Nawet umiarkowanie jasne gwiazdy nie były widoczne, gdy wykonano to zdjęcie Wenus – poinformował Mark Lemmon, naukowiec z Space Science Institute w Kolorado.

ddwev2m

Podziel się opinią

Share
ddwev2m
ddwev2m
Więcej tematów