Zhakuj cyberprzemoc - znane osoby namawiają do walki z prześladowaniem przez internet

Kilka pokoleń temu dla młodych ludzi azylem, w którym chronili się przed przemocą, był dom. Dziś jednak żadne miejsce nie jest bezpieczne. Każdy komputer, tablet czy smartfon może zostać wykorzystany jako narzędzie do prześladowania innych. Te słowa wypowiedziała Cynthia Germanotta, matka znanej artystki, Lady Gagi. Przewodnicząca założonej przez piosenkarkę fundacji nawoływała przedstawicieli branży technologicznej i internautów do wspólnej walki z cyberprzemocą.

Zhakuj cyberprzemoc - znane osoby namawiają do walki z prześladowaniem przez internet
Źródło zdjęć: © chip.pl

Agresja w sieci, słowna przemoc i mowa nienawiści to coraz poważniejszy problem w dzisiejszych czasach, w dobie internetu. Agata Młynarska, komentując to, co działo się w internecie po śmierci syna Filipa Chajzera, porównała interntowy hejt i symboliczną klawiaturę do lufy karabinu:

_ Dlaczego to kogoś jeszcze dziwi? Przecież to człowiek potrafi wycelować lufę w drugiego człowieka, skopać, poniżyć, zadać ból, cierpienie, bez granic. Zabić z zimną krwią. Taki też jest człowiek. Czym różni się lufa karabinu od klawiatury komputera? - tylko tym, w czyje wpada ręce _.

Przez postępującą globalizację i powszechny dostęp do internetu to właśnie w sieci młodzież skupia swoje życie. Internet stanowi centrum ich życia prywatnego - tam dzielą się swoimi emocjami, przeżyciami, problemami i radościami. Hejt i agresja w sieci niewiele różnią się od tej ze świata prawdziwego.

Podczas tegorocznej edycji _ Code Conference _ w Kalifornii, Cynthia Germanotta zachęcała także do podpisania deklaracji _ Hack Harassment _ (zhakuj cyberprzemoc). Jest to inicjatywa realizowana przez Intel, Recode, Vox Media oraz fundację Lady Gagi - Born This Way.

Jednym z zagadnień, które poruszano na wydarzeniu był problem cyberprzemocy i nękania w sieci. Według _ Pew Research Center _ aż 4. proc. internautów doświadcza cyberagresji. 70 proc. z nich to osoby w wieku 18-24 lat. Podczas swojej prezentacji Cynthia Germanotta zwróciła uwagę na wpływ, jaki na młodych ludzi wywiera przemoc i nękanie online oraz na ich konsekwencje w świecie rzeczywistym.

Szefowie Intela i Vox Media, współzałożycielka firmy Recode oraz Cynthia Germanotta są pierwszymi osobami, które złożyły podpisy pod deklaracją „Hack Harassement”. Zainteresowani dokumentem mogą podpisać ją na specjalnej stronie internetowej. Zwolennicy inicjatywy zachęcani są do wskazywania miejsc w sieci, gdzie można spotkać się z cyberagresją, a także do aktywnego przeciwdziałania jej oraz wspierania osób nią dotkniętych.

Fragment deklaracji „Hack Harassement”:

Cyberagresja jest zjawiskiem coraz powszechniejszym i często ma swoje reperkusje w realnym świecie. Nękanie w sieci negatywnie wpływa na komfort psychiczny, bezpieczeństwo oraz budowanie społeczności cyfrowych. Każda osoba – niezależnie od tożsamości czy przekonań – ma prawo do bezpiecznego funkcjonowania w internecie wolnym od przemocy. W celu stworzenia bezpieczniejszego, inteligentniejszego i bardziej zintegrowanego środowiska w sieci, zobowiązuję się do obserwowania zjawiska cyberprzemocy, otwartego przeciwstawiania się mu oraz wspierania osób nim dotkniętych poprzez:
- przestrzeganie w internecie tych samych norm i standardów, które obowiązują poza nim, mając na uwadze to, iż zachowania w sieci mają swoje konsekwencje w świecie realnym;
- wspieranie odmiennych opinii oraz punktów widzenia;
- aktywną realizację postanowień porozumienia, której celem jest ograniczenie występowania przypadków cyberprzemocy.

_ Przypominają mi się słowa z wiersza mojego Ojca - "wojna nigdy nie jest daleko, wojna zawsze jest blisko". To, co dzieje się w świecie generowanym przez fora internetowe jest już jak wojna.Toczy się obok nas, próbuje nas wciągnąć. I tak sobie myślę, co z tym możemy zrobić? Droga jest jedna - im więcej widzimy zła, tym więcej musimy dać z siebie dobra. Tylko te dwie siły, w ostatecznym rozrachunku, stają naprzeciw siebie. To my decydujemy, którą z nich wybieramy _ - podsumowała Młynarska w swoim wpisie.

Inicjatywa _ Hack Harassment _ została powołana do życia w styczniu tego roku. Jej celem jest edukacja i promowanie bezpiecznych zachowań w sieci i dbanie o to, aby internet był miejscem przyjaznym dla wszystkich jego użytkowników. Poprzez swoją działalność _ Hack Harassment _ chce budować świadomość istnienia problemu nękania online i walczyć z przejawami cyberprzemocy. Pierwszym krokiem w kierunku realizacji założonych celów jest współpraca z _ Major League Hacking _, społecznością zrzeszającą młodych specjalistów z branży IT. _ Hack Harassment _ i _ MLH _ zostaną sponsorami maratonów hakerskich, które odbędą się wiosną. Gospodarzem maratonów będą Uniwersytet Rutgersa, Pennsylvania State University oraz Uniwersytet Kalifornijski w Davis.

Sebastian Kupski
z wykorzystaniem materiałów Intel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)