Zakończą dostawy F-16 dla Ukrainy już w tym roku. Kraj NATO zdecydował
Norwegia planuje przekazać Ukrainie wszystkie obiecane myśliwce F-16 do końca 2025 r. Ze względów bezpieczeństwa w tajemnicy utrzymywany jest nie tylko dokładny harmonogram dostaw, ale też liczba tych samolotów bojowych objętych umową.
Informacje takie podały norweskie media powołujące się na ministra obrony Tore O. Sandvika. Proces przekazywania F-16 Ukrainie ma przebiegać zgodnie z założeniami, jednak ze względów bezpieczeństwa norweski rząd nie zamierza ujawniać żadnych szczegółów.
Norweskie F-16 dla Ukrainy
Wiadomo, że Norwegia przekazuje F-16, które zostały wycofane z eksploatacji w 2021 r. Są to w pełni sprawne maszyny, które w norweskim lotnictwie bojowym zostały zastąpione przez nowsze F-35.
Norwegia to jeden z czerech krajów, który potwierdził przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. W lutym br. minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował, że Kijów otrzymał już 12 z 19 duńskich F-16.
Na początku br. ukraińskie siły powietrzne otrzymały też drugą partię F-16 z Holandii. Pierwsze holenderskie F-16 zostały przekazane na front już na początku października 2024 r. Holandia ujawniła, że przekaże Ukrainie łącznie 24 takie myśliwce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Międzynarodowa koalicja wsparcia
Większe problemy ma ostatni z krajów, który chce wesprzeć Ukrainę takimi samolotami. Chodzi o Belgię, której władze ogłosiły, że w tym roku przekażą jedynie dwa F-16, z których jeden zostanie przeznaczony na części zamienne. Belgia planuje rozpocząć masowe przekazywanie F-16 Ukrainie dopiero po otrzymaniu F-35, na które czeka od lat.
Ukraińscy piloci chwalą myśliwce F-16 za możliwości, jakie im zapewniają. Te produkowane w USA samoloty bojowe biorą udział w codziennych operacjach nad Ukrainą i pozwalają skutecznie eliminować zagrożenia rakietowe, a nawet prowadzić ofensywne ataki na wschodzie Ukrainy. Zapewniają również osłonę powietrzną dla innych samolotów wykorzystywanych przez Ukraińców, takich jak MiG-29, Su-27 czy Su-25.