"Cenniejsze niż złoto". MON robi duży krok, by je pozyskać
W poniedziałek 27 października doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy ministerstwem obrony narodowej i Palantir Technologies. Porozumienie to otwiera drogę do współpracy w obszarach sztucznej inteligencji (AI), technologii informacyjnych (IT) oraz cyberbezpieczeństwa.
List intencyjny pomiędzy ministerstwem obrony narodowej i Palantir Technologies został podpisany w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Stronę polską reprezentował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, a Palantir Technologies dyrektor generalny Alexander Karp.
MON nawiązał współpracę z Palantir
To kolejny krok we współpracy MON i Palantir Technologies, która rozpoczęła się w grudniu 2024 r. podpisaniem "Memorandum of Understanding on Cybersecuity of Information Technology Cooperation".
– Dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla wszystkich armii świata jest budowa zasobów informacyjnych. Bazy danych są obecnie największą walutą – cenniejszą niż złoto, dolary, euro czy jakiekolwiek inne środki płatnicze. To największy skarb współczesnego świata, dlatego trzeba nimi dobrze zarządzać i odpowiednio je chronić. Dzisiejszy list intencyjny z firmą Palantir — absolutnym liderem w zakresie zarządzania danymi i ich wykorzystania w zabezpieczeniu logistycznym pola walki, projektowaniu przyszłości z użyciem sztucznej inteligencji — to krok milowy. Rozwiązania tej firmy są wykorzystywane perfekcyjnie m. in. przez ukraińską armię – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ile plastiku mamy w ciele? Odpowiedź zaskakuje
Rośnie znaczenie AI w armii
Sztuczna inteligencja jest jedną z najbardziej przyszłościowych technologii w wielu dziedzinach, także w sektorze militarnym. Kolejne państwa systematycznie ogłaszają duże inwestycje związane ze sztuczną inteligencją. Również MON już jakiś czas temu określił konieczność implementacji AI do polskiej armii jako najwyższy priorytet.
Palantir Technologies to amerykańskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w analizie danych na szeroką skalę. Oferuje swoim klientom rozbudowane oprogramowanie pozwalające na integrację, przetwarzanie, analizę oraz wizualizację ogromnych zbiorów danych. Są to rozwiązania przygotowywane na potrzeby nie tylko sektora publicznego, ale również obronnego i wywiadowczego, które trafią także do armii amerykańskiej oraz, jak przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz, w ręce żołnierzy ukraińskich, którzy stawiają czoła rosyjskiej agresji.