Zajrzeli do Oresznika. Ujawnili wielką tajemnicę Moskwy
Ukraińcy przyjrzeli się rakiecie Oresznik, którą 21 listopada 2024 r. Federacja Rosyjska uderzyła w Dniepr. Eksperci odnaleźli numery seryjne i datę produkcji niektórych elementów pocisku. Wynika z nich, że podzespoły Oresznika pochodzą sprzed ponad siedmiu lat.
Badanie szczątków rakiety Oresznik, którą Rosja użyła w ataku na Dniepr 21 listopada, wykazało, że rosyjskie twierdzenia o nowoczesności tej broni są fałszywe. Na jednej z części znaleziono numer seryjny i datę produkcji. Z danych wynika, że element pochodzi z 12 kwietnia 2017 r.
Szczegóły techniczne rakiety Rosjan
Przypomnijmy, że rakieta Oresznik spadła na Dniepr 21 listopada. Dziś już wiadomo, że nowy pocisk balistyczny Rosji, którym straszono świat, był wyposażony w wiele głowic bojowych, ale w żadnej z nich nie znajdowały się materiały wybuchowe. Wobec tego rakieta wyrządziła niewielkie szkody. Ukraińcy zbadali jednak pocisk i po tym, jak przyjrzeli się jego elementom konstrukcyjnym, ustalili, że amunicja nie jest nowoczesną bronią, a sprzętem, który powstał przynajmniej siedem lat temu.
Odkrycie to sugeruje, że Oresznik został złożony w latach 2017-2018, co podważa twierdzenia o jego nowoczesności. Zdjęcia z badania ukraiński portal Defense Express pozyskał z zaufanych źródeł - widać na nich jeden z elementów, który wyprodukowano w 2017 r. Analitycy zauważają, że wspomniany rok produkcji jednego z elementów pokrywa się z tym, że w 2017 r. Federacja Rosyjska planowała rozpoczęcie produkcji rakiety R-26 Rubież, która może być prawdziwą nazwą Oresznika. W marcu 2018 r. Moskwa rzekomo zrezygnowała z wprowadzenia R-26 do uzbrojenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Defense Express zwraca też uwagę na oznaczenie części z rakiety Oresznik - "EFIT 302811.002". Analitycy powiązali te znaki z rosyjskim przedsiębiorstwem NPTsAP, które dostarcza systemy sterowania dla rakiet.
Roskosmos wspiera zbrojenia
NPTsAP jest częścią Roskosmosu i odpowiada za systemy sterowania dla rakiet Zenit i Proton-M. Wskazuje to, że NPTsAP dostarcza również systemy dla Oresznika. Istnieje przypuszczenie, że Oresznik jest złożony z elementów rakiety Jars, będącej modernizacją Topola.
Dodajmy, że wciąż nie jest znana specyfikacja rakiet Oresznik. Przy założeniu, że jest to konstrukcja tożsama z systemem RS-26, masa startowa pocisku może jednak sięgać 40-50 t. Zasięg broni może z kolei wynosić do 6 tys. km, natomiast na wyposażenie standardowe składają się cztery głowice bojowe o sile 0,3 Mt każda.