Zaczynasz dzień od porannej kawy? Uważaj, może powodować halucynacje

wawel kawa i czekolada
wawel kawa i czekolada
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Łukasz Michalik

28.05.2021 19:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu z nas zaczyna dzień od kawy. Okazuje się, że nie jest to najzdrowszy nawyk. Choć kawa, jako źródło kofeiny, działa pobudzająco, to nie wszystkie efekty jej działania bierzemy zazwyczaj pod uwagę.

Kawa może powodować halucynacje. Do takich wniosków doszli badacze z australijskiego uniwersytetu La Trobe w Melbourne. Wystarczyła stosunkowo niewielka dawka w postaci co najmniej pięciu filiżanek w ciągu dnia, by niektóre z badanych osób zaczęły słyszeć nieistniejące melodie.

Zależność tę ujawniło badanie przeprowadzone na grupie 92 osób, którym założono na uszy słuchawki i polecono wsłuchiwać się w szum akustyczny. Badani zostali przy tym poinformowani, że wśród przypadkowych dźwięków będzie można usłyszeć bożonarodzeniowy przebój Binga Crosby'ego - White Christmas.

Badani mieli reagować wciśnięciem przycisku za każdym razem, gdy "usłyszą" charakterystyczną melodię. Okazało się, że częściej robiły to osoby, mające wysoki poziom kofeiny. Jako czynnik potęgujący słuchowe halucynacje wyodrębniono także podwyższony poziom stresu.

Warto podkreślić, że nie jest to jedyny przypadek badań, wskazujących na niekorzystne działanie kawy na nasz organizm. Zespół badaczy z Center for Nutrition, Exercise & Metabolism na University of Bath w Wielkiej Brytanii wykazał, że kawa wypijana przed śniadaniem ma niekorzystny wpływ na metabolizm i powoduje gwałtowne wahania poziomu glukozy we krwi zwiększając ryzyko występowania chorób serca i cukrzycy.

Łączy się to z innymi badaniami, podkreślającymi ryzyko związane z przyjmowaniem nadmiernych ilości kofeiny. W tym przypadku nie dotyczy to jednak ulubionego napoju milionów Polaków, ale sproszkowanej kofeiny, którą można w bardzo łatwy sposób przedawkować.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (93)
Zobacz także