Biały szum - czy to naprawdę działa?
Ćwierć wieku temu rząd Stanów Zjednoczonych zlecił zbadanie białego szumu, a wynik prac jednoznacznie potwierdził uspokajające właściwości tego dźwięku. Okazało się bowiem, że przypomina on odgłos przepływającej krwi pępowinowej, który jest kojący dla maluchów. Tym samym zabobonne, jak się wydawało, używanie sprzętów AGD do usypiania maluchów znalazło potwierdzenie naukowe.
Wpływ dźwięków na nasz stan psychofizyczny jest bardzo duży. Dzisiaj w sklepach można znaleźć płyty z nagranymi najróżniejszymi brzmieniami, także te z godzinami białego szumu. Na urządzenia z systemem Android i iOS możemy znaleźć płatne aplikacje, które oferują nam dźwięki relaksacyjne, wprowadzające nas w stan medytacji, zwalczające ból głowy, a także zagłuszające np. ryk silnika samolotowego w trakcie podróży.
Wróćmy do samego "białego szumu". Czym on jest? Biały szum - inaczej biały dźwięk - to połączenie najróżniejszych częstotliwości dźwiękowych o równych proporcjach. Akustycznie przypomina nam głoskę "s", wydłużony szum lub szelest. Dla niektórych brzmi on jak deszcz, dla innych jak obijające o brzeg fale morskie.
Skutki działania
Biały szum nie tylko wpływa na usypianie dzieci, na dorosłych także potrafi mieć zbawienny wpływ. Ludzie cierpiący na migreny podkreślają jego właściwości ograniczające ból głowy. Tym, którym "dzwoni w uszach" lub cierpią na nadwrażliwość słuchową, zaleca się słuchanie białego szumu w ramach terapii. Jest on także używany w leczeniu nadpobudliwości i ADHD, ponieważ pozwala się wyciszyć i skupić na wykonywanej czynności. Z tego samego powodu, może być stosowanych w biurach, szczególnie na otwartej przestrzeni.
Dźwięk ten rewelacyjnie tłumi wszystkie inne dźwięki. Dzięki temu nie słyszymy już tak wyraźnie bardzo głośnej koleżanki z biurka obok i możemy się skoncentrować.
Najbardziej podstawowe metody zagłuszania podsłuchów także wykorzystują biały szum. Po włączeniu tej częstotliwości, możemy mówić do woli, bo podsłuchujący i tak nic nie usłyszy. Biały szum działa także na dźwięki ulicy dochodzące zza okna, na szczekanie psów i podobny hałas. Jednym słowem - pomaga także, gdy chcemy zasnąć.
Jak wygenerować biały szum?
Jeśli potrzebujemy stałej częstotliwości, kojącego dźwięku możemy włączyć suszarkę, okap kuchenny czy odkurzacz. Możemy także w serwisie YouTube uruchomić klipy zawierające biały szum, jest on także dostępny w sklepach z muzyką na płytach CD lub w specjalnych aplikacjach na telefony. Na rynku istnieją także specjalne generatory do terapii dźwiękiem.
AG