Zaćmienie, Perseidy i rocznica lądowania na Księżycu. Oto kosmiczne atrakcje tych wakacji

Zaćmienie, Perseidy i rocznica lądowania na Księżycu. Oto kosmiczne atrakcje tych wakacji
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko

02.07.2019 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Częściowe zaćmienie Księżyca, maksimum Perseidów i rocznica Apollo 11. Te wakacje obrodzą w kosmiczne wydarzenia.

Już 16 lipca z Polski będzie widoczne częściowe zaćmienie Księżyca. Według ekspertów zaćmienie będzie można obserwować nad Polską od 18:43 do 23:00, przejdzie wtedy przez kilka faz: od półcieniowego przez częściowe po kulminację. Księżyc może wtedy przybrać różowo czerwony kolor.

Perseidy

W nocy z 12-13 sierpnia, jak co roku, czeka nas pokaz fajerwerków, jaki zafundują Perseidy spalające się w Ziemskiej atmosferze. To rój meteorów ciągnący się za kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy zawdzięczają nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza, przez który przemieszcza się rój. Perseidy obserwowane są już o około 2000 lat.

Okrągła rocznica lądowania na Księżycu

50-ta rocznica Apollo 11. W tym roku mija pół wieku odkąd Neil Armstron i Buzz Aldrin stanęli na srebrnym Globie. Dokładnie 20 lipca 1969 Neil Armstron wypowiedział wiekopomne słowa: "To mały krok dla człowieka, ale ogromy skok dla ludzkości". Rocznicy lądowania na Księżycu nie zaobserwujemy oczywiście na niebie, ale w związku z nią przygotowywane są specjalne wydarzenia.

- W Centrum Nauki Kopernik świętowanie zaczynamy już 16 lipca od obserwacji częściowego zaćmienia Księżyca– mówi dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik.- Na każdy dzień zaplanowane są inne atrakcje, które spodobają się miłośnikom astronomii i kosmosu. A w sierpniu, jak co roku organizujemy oglądanie Perseidów. Jeśli ktoś nie może wybrać się poza miasto do strefy ciemnego nieba, to zapraszamy do nas.

Zaćmienie Słońca

2 lipca ma natomiast miejsce zaćmienie Słońca. Niestety będzie widoczne jedynie w Ameryce Południowej w Chile i w Argentynie. Na całkowite zaćmienie widoczne w Polsce będziemy musieli poczekać do 2135. Wcześniej będziemy mieli jednak szanse zobaczyć to zjawisko w Hiszpanii już w grudniu przyszłego roku.

wiadomościzaćmienieperseidy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także