Zaćmienie i pełnia Księżyca już w tym tygodniu. To pierwsza z nielicznych takich okazji w tym roku

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku będzie miała miejsce już w tym tygodniu, a wraz z nią zobaczymy również pierwsze z kilku zaćmień, które będzie można zobaczyć w tym roku na polskim niebie.

Zaćmienie i pełnia Księżyca już w tym tygodniu. To pierwsza z nielicznych takich okazji w tym roku
Źródło zdjęć: © flickr.com

Już w piątek 10 grudnia od ok. godziny 19:00 będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca i będzie ono dobrze widoczne również na polskim niebie. To niezwykłe zjawisko będzie jednym z kilku podobnych w tym roku, jednak już ok. godziny 20:23 zobaczymy również Księżyc w pełni.

Pierwsza tegoroczna pełnia nazwana została zwyczajowo "Wilczym Księżycem". Zgodnie z legendami Rdzennych Amerykanów, "Wilczy Księżyc" nosi taką nazwę, ponieważ w tym czasie najlepiej słychać w lasach wilki. Księżyc w czasie pełni jest najlepiej oświetlony, więc w połączeniu z częściowym zaćmieniem możemy spodziewać się spektakularnego efektu.

Zaćmienie Księżyca i Słońca 2020

Styczniowe zaćmienie Księżyca będzie pierwszym z 4 zaćmień naszego naturalnego satelity, jakie będzie można obserwować w tym roku zobaczyć na niebie. Poza nimi czekają nas także dwa zaćmienia Słońca.

Zaćmienie Księżyca 2020 będzie widoczne:

  • 10 stycznia 2020 - zaćmienie częściowe
  • 5 czerwca 2020 - zaćmienie częściowe
  • 5 lipca 2020 - zaćmienie częściowe
  • 30 listopada 2020 - zaćmienie częściowe

Zobacz też: Zaćmienie na Jowiszu

Chociaż zaćmienia Księżyca nie są rzadkim zjawiskiem, to całkowite zaćmienie ma miejsce stosunkowo rzadko. Jeszcze rzadziej możemy doświadczyć całkowitego zaćmienia tzw. "Super Księżyca", które ma miejsce jedynie kilka razy w ciągu stulecia. Ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce 28 września 2015 roku, a następnego możemy spodziewać się 31 stycznia 2033 roku.

Równie widowiskowe może być jednak zaćmienie Słońca, do którego w tym roku dojdzie dwukrotnie:

  • 21 czerwca 2020 obrączkowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce jedynie częściowo i tylko z Bieszczadzkiego Parku Narodowego
  • 14 grudnia 2020 całkowite zaćmienie Słońca
wiadomościksiężyczaćmienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)