Ziemia mogła mieć jeszcze do niedawna dwa Księżyce. Naukowcy komentują

Ziemia mogła mieć jeszcze do niedawna dwa Księżyce. Naukowcy komentują04.12.2019 10:27
Ziemia mogła mieć jeszcze do niedawna dwa Księżyce. Naukowcy komentują
Źródło zdjęć: © flickr.com | bluedharma

Astronomowie są zdania, że ogromna ognista kula, która eksplodowała kilka lat temu nad Australią, mogła być tak naprawdę drugim naturalnym satelitą naszej planety.

Księżyc kojarzy nam się zwykle z jasną kulą, którą obserwujemy co noc na niebie. Jednak zgodnie z definicją astronomiczną, każdy obiekt będący naturalnym satelitą schwytanym przez grawitację planety nazywamy "księżycem". Badacze są zdania, że właśnie taki mini-księżyc wybuchł nad Australią w 2016 roku. Asteroida najprawdopodobniej została schwytana przez naszą planetę na tymczasową orbitę.

Badacze podkreślają, że Ziemia w tym czasie miała dwa księżyce, chociaż jedynie jeden z nich świecił jasno na niebie. Asteroida została wciągnięta przez grawitację naszej planety po czym wybuchła w atmosferze tworząc ognistą kulę.

Zespół z Curtin University w Australii założył kamery, których celem jest obserwacja asteroid, które pojawiają się nad kontynentem. Ich badania potwierdziły, że ognista kula z 2016 roku była mini-księżycem, który przez jakiś czas krążył wokół Ziemi.

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Jednak badacze w tekście dla Astronomical Journal podkreślili również, że przed nimi wciąż szereg badań, a ilość zmiennych nie pozwala przewidzieć, jak często może dochodzić do takiego przechwycenia.

- Odkryliśmy między innymi, że prawdopodobieństwo "złapania" takiego obiektu różni się w zależności od miesiąca księżycowego. - czytamy w Astronomical Journal.

Badacze podkreślają, że nie ma regularności w tym, jak duże asteroidy zostają schwytane przez grawitację Ziemi oraz ile czasu krążą wokół naszej planety. Większość z nich opuszcza orbitę po kilku miesiącach, jednak są i takie, które "utykają" na całe dziesięciolecia. Naukowcy są zdania, że przynajmniej jeden miniaturowy księżyc (o średnicy nie większej niż 4 km) zawsze okrąża Ziemię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)