Trwa ładowanie...
dut681l

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku. Na niebie pojawi się Zimny Księżyc

Grudniowa pełnia księżyca będzie ostatnią w 2019 roku. Zjawisko astronomiczne o nazwie Zimny Księżyc sprawi, że Srebrny Glob wyda się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Podpowiadamy, kiedy i gdzie można je obejrzeć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku
Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku (East News, Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)
dut681l

Ostatnią w tym roku pełnię Księżyca możemy oglądać już 12 grudnia 2019 roku. Jest to tzw. pełnia Zimnego Księżyca lub Księżyc Długich Nocy. Zjawisko astronomiczne zwiastuje nadejście zimy, której pierwszy dzień przypada 22 grudnia.

Pojawienie się Zimnego Księżyca jest związane z nadchodzącą zimą, chłodem i dłuższymi nocami. W tym okresie Księżyc znajduje się ponad horyzontem przez dłuższy czas, co jest związane z jego trajektorią. To z kolei sprawia, że Srebrny Glob wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Wpływ Zimnego Księżyca

dut681l

Ostatnią pełnię księżyca w tym roku w pełnej krasie możemy podziwiać 12 grudnia. Jednak jej wpływ będziemy odczuwali znacznie dłużej – pomiędzy 11 i 13 grudnia. W trakcie tej fazy Księżyca możemy mierzyć się z większym zdenerwowaniem, problemami ze snem czy ogólnym zmęczeniem.

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 roku: Gdzie oglądać

Pełnia Księżyca będzie można oglądać już po zmroku. Będzie dobrze widoczna we wszystkich zakątkach Polski. Do jego obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, chociaż warto wyposażyć się, chociażby w lornetkę. Widok będzie spektakularny.

dut681l

Podziel się opinią

Share

dut681l

dut681l
Więcej tematów