Trwa ładowanie...
d48idje

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

Oglądając zaćmienie Słońca, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i ochrona wzroku. Należy unikać oglądania zaćmienia gołym okiem i wystrzegać się popularnych domowych sposobów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zaćmienie Słońca. Podpowiadamy, jak bezpiecznie je oglądać
Zaćmienie Słońca. Podpowiadamy, jak bezpiecznie je oglądać (NASA)
d48idje

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem astronomicznym, które można obserwować, kiedy Księżyc znajduje się między Ziemią i Słońcem. Jego położenia sprawia, że przysłania światło słoneczne.

Jak przygotować się do oglądania zaćmienia słońca?

Do obserwacji zaćmienia Słońca poleca się okulary wyposażone w folię słoneczną Baadera. Są dostępne w większości sklepów astronomicznych. Inną możliwością jest oglądanie zaćmienia przez maskę spawalniczą. Jest to urządzenie wyposażone w filtr, który ściemnia się w zależności od nasilenia źródła światła.

d48idje

Zaćmienie słońca: Czego nie robić?

Wiele osób wciąż posługuje się domowymi sposobami oglądania zaćmienia Słońca. Należy podkreślić, że w ich przypadku nie można mówić o właściwej ochronie oczu przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.

Nie poleca się stosowania przydymionego szkła, kliszy rentgenowskiej czy płyty CD. Prowizoryczne sprzęty nie gwarantują bezpieczeństwa, a korzystając z nich, świadomie narażamy własny wzrok na trwałe uszkodzenie.

d48idje

Podziel się opinią

Share
d48idje
d48idje
Więcej tematów