XL‑AUV - autonomiczny, podwodny dron dla Australii. Zbuduje go twórca Oculusa
Australijska marynarka zamówiła wielkie, podwodne drony, sterowane przez sztuczną inteligencję. Ich projekt przewiduje nietypowe rozwiązania, a za budowę sprzętu odpowiada Palmer Luckey, który wraz ze swoją firmą Anduril zmienił branżę wirtualnej rzeczywistości na projektowanie nowoczesnych broni.
05.11.2022 14:22
Zamówione przez Australię podwodne drony XL-AUV (Extra Large Autonomous Undersea Vehicle – bardzo duży autonomiczny pojazd podwodny) mają wyróżniać się rozmiarami – ich gabaryty są obrazowo określane jako zbliżone do autobusu.
Tak duże, podwodne jednostki będą używane do zróżnicowanych zadań – od rozpoznania, poprzez patrole i inspekcje infrastruktury, po misje bojowe.
W przypadku tych ostatnich zakładana jest bardzo duża autonomia drona. XL-AUV ma mieć możliwość długotrwałego działania w całkowitej izolacji, bez nawiązywania łączności z centrum nadzoru.
XL-AUV - autonomiczny dron dla Australii
Dlatego – poza rozbudowanym zestawem sensorów – XL-AUV ma dysponować zaawansowaną sztuczną inteligencją, której zadaniem będzie wykrywanie i klasyfikowanie celów, a także samodzielne podejmowanie decyzji o ewentualnym ataku.
Ciekawą cechą drona ma być przepuszczalny kadłub. Dzięki temu – choć projektanci sprzętu mają mniej miejsca na rozlokowanie wrażliwych na wodę podzespołów czy akumulatorów – dron nie musi być odporny na ogromne ciśnienia, panujące w głębinach.
Ten zaawansowany sprzęt ma powstać zaledwie w trzy lata, za co na podstawie 100-milionowego kontraktu odpowiada firma Anduril.
Palmer Luckey – od gogli VR do zaawansowanej broni
Anduril to firma założona przez Palmera Luckeya – tego samego, który ponad dekadę temu zadziwił świat, jeszcze jako nastolatek projektując Oculus Rift (pbecnie Oculus).
To gogle VR wyróżniające się przemyślaną konstrukcją i możliwościami, dzięki którym branża wirtualnej rzeczywistości została wyciągnięta z wieloletniego niebytu i nabrała na kolejne lata wiatru w żagle. Sama firma została wykupiona przez Facebooka, co uczyniło z Luckeya miliardera.
29-letni obecnie twórca Oculusa zmienił z czasem branżę i postanowił skupić się na tworzeniu rozwiązań dla wojska, bazujących na nowoczesnych technologiach. Jak podkreśla założyciel Andurila, jego ambicją jest wyprzedzanie potrzeb Departamentu Obrony tak, aby Anduril był pierwszą firmą, o której pomyślą decydenci potrzebujący jakiejś nowatorskiej broni.
Anduril ma już na koncie sukcesy w postaci systemu mapowania pola walki Lattice, rozwiązań zapewniających zdalny nadzór i rozpoznanie, czy cywilnego, podwodnego drona DIVE-LD, przeznaczonego do badań oceanograficznych.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski