Boeing testuje bezzałogowy samolot Loyal Wingman. Steruje nim sztuczna inteligencja

Boeing testuje bezzałogowy samolot Loyal Wingman. Steruje nim sztuczna inteligencja

Boeing testuje Loyal Wingmana
Boeing testuje Loyal Wingmana
Źródło zdjęć: © Boeing
Arkadiusz Stando
23.10.2020 15:03, aktualizacja: 01.03.2022 14:17

Loyal Wingman będzie pierwszym w pełni autonomicznym dronem bojowym. Za jego decyzje będzie odpowiadać sztuczna inteligencja, a jego zadaniem będzie wspieranie pilotów maszyn F/A-18E/F i F-35A w walce oraz E-7A Wedgetail podczas rozpoznania. Już wkrótce pierwsze testy w powietrzu.

Boeing na zlecenie Royal Australian Air Force (australijskich sił powietrznych) rozwija projekt bezzałogowego bojowego statku powietrznego o nazwie "Loyal Wingman", czyli lojalny skrzydłowy. Australia będzie pierwszym klientem, ale niewykluczone, że po zakończeniu testowego etapu, pojawią się kolejni chętni.

Firma po raz pierwszy prowadzi rozwój projektu poza granicami Stanów Zjednoczonych, przez co nie jest on ograniczony prawami krajowymi. Z tego względu, Boeingowi będzie łatwiej nim handlować, bo nie dosięgnie go prawo dotyczące tzw. "krytycznych technologii". Niewykluczone, że wśród chętnych znajdzie się kilka krajów europejskich, które wykorzystują samoloty F-35, np. Wielka Brytania, Holandia czy Belgia.

Loyal Wingman od Boeinga - niedawno zapowiedziany, a już wkrótce próby w powietrzu

Boeing pochwalił się projektem Loyal Wingman dopiero w maju tego roku. I od tego czasu firma ciężko pracuje nad rozwojem maszyny. Niedawno zobaczyliśmy już pierwszy, udany test silników Loyal Wingmana, a teraz Boeing pokazuje nagranie z wolnego kołowania maszyny po płycie lotniska.

Australia’s First Loyal Wingman Completes Low-Speed Taxi Testing

Bezzałogowiec poruszał się z prędkością dochodzącą do 25,7 km/h wykonując polecenia podawane mu przez centrum kontroli. Maszyna przeszła testy bezproblemowo. Głównym celem wykonywania tych manewrów było sprawdzenie sprawności komunikacji i integralności systemów maszyny. Jak podaje Boeing, jeszcze w tym roku ma odbyć się pierwszy lot testowy Loyal Wingmana.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)