Wypiła za dużo wody podczas maratonu. Biegaczka otarła się o śmierć

Wypiła za dużo wody podczas maratonu. Biegaczka otarła się o śmierć
Źródło zdjęć: © Youtube.com

30.10.2019 07:07, aktual.: 30.10.2019 07:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjka Johanna Pakenham cudem uniknęła śmierci po ukończeniu kolejnego maratonu w swoim życiu. Kobieta źle się czuła, straciła przytomność i została odwieziona do szpitala. Na miejscu lekarze orzekli, że biegaczka wypiła za dużo wody. Teraz ostrzega innych.

Brytyjska biegaczka była niezwykle dumna i szczęśliwa po ukończeniu kolejnego maratonu w swojej karierze. Kiedy dotarła na metę, pomimo zmęczenia i złego samopoczucia nie kryła radości ze swojego sukcesu. Z pewnością nie spodziewała się, że za kilka godzin zapadnie w śpiączkę i będzie walczyć o życie.

Johanna Pakenham słabła podczas biegu. Kobiecie plątały się nogi, miała płytki oddech oraz męczyły ją zawroty głowy. Widzowie ustawieni po obu stronach drogi nie mieli pojęcia, że zawodniczka od połowy drogi nie była do końca świadoma tego, co robi.

- Pamiętam znak, że połowa drogi za mną, bo był duży i bardzo widoczny. A potem obudziłam się w szpitalu - opowiadała biegaczka w rozmowie z BBC.

5 litrów wody prawie ją zabiło

Lekarze rozpoznali u kobiety hiponatremię - niebezpieczny stan obniżonego poziomu sodu w surowicy krwi. Przyczyną był nadmiar wody w organizmie, który spowodował wypłukanie soli i minerałów. Przed i w trakcie londyńskiego maratonu biegaczka wypiła około 5 litrów wody.

Objawami niedoboru sodu w organizmie są bóle głowy, nudności i splątanie. W ciężkiej fazie choroby dochodzą wymioty, niewydolność krążeniowo-oddechowa, głęboka senność i drgawki. Groźnym powikłaniem jest zagrażająca życiu śpiączka. Właśnie w taką zapadła Johanna Pakenham.

Mija rok od wydarzenia, które Brytyjka zapamięta do końca życia. Kobieta doszła już do siebie i czuje się w pełni sił. Teraz postanowiła uświadamiać innych sportowców, aby pamiętali o tym, że picie zbyt dużej ilości wody jest niezwykle niebezpieczne. Eksperci informują jednak, że przedawkowanie wody zdarza się bardzo rzadko. Przypominają, że o wiele większe zagrożenie, szczególnie podczas zwiększonej aktywności fizycznej, stanowi odwodnienie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także