Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: jak głosować? Data wyborów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: jak głosować? Data wyborów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: jak głosować? Data wyborów
Źródło zdjęć: © flickr.com | Eoghan OLionnain
16.05.2019 14:28

Sprawdź, kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 i jak głosować. Co zrobić, kiedy chcemy głosować w miejscu innym niż miejsce zameldowania. 21 maja mija termin dopisywania się do spisu wyborców. Podpowiemy, co zrobić w każdej sytuacji.

Kiedy są wybory do Parlamentu Europejskiego 2019?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 odbędą się już 26 maja. Jeżeli jednak planujemy głosować poza mniejscem swojego zamieszkania należy pamiętać, że zapisy do spisu wyborców są przyjmowane do 21 maja lub 23 maja na polskich statkach morskich oraz w lokalach wyborczych za granicą.

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od godziny 7.00 do 21.00. Więcej informacji znajdziecie na stronie Krajowego Biura Wyborczego.

Wybory do Europarlamentu - jak głosować?

W wyborach do Europarlamentu można oddać głos osobiście, korespondencyjnie lub za pośrednictwem pełnomocnika. W tym celu należy udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego, który jest przypisany miejscu naszego zameldowania. Głosujemy stawiając X przy nazwisku wybranego kandydata - należy pamiętać, że możemy zagłosować tylko na jednego kandydata. Tak oddany głos wrzucamy do urny wyborczej.

Wybory - głosowanie poza miejscem swojego stałego zamieszkania

Co w przypadku osób, które chcą oddać głos poza miejscem swojego zamieszkania? Należy dopisać się do rejestru wyborców lub pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy.

Dopisanie się do rejestru wyborców oznacza, że na stałe chcemy zmienić lokal wyborczy. Mogą to zrobić osoby, których adres czasowego pobytu nie jest tym samym, co adres zameldowania, a jednocześnie wiedzą, że będą dłużej przebywać w danym miejscu. Możemy również jednorazowo dopisać się do spisu wyborców. Oba wnioski można złożyć w urzędzie lub przez internet.

Posaidając zaświadczenia o prawie do głosowania możemy głosować w dowolnym lokalu wyborczym - zarówno w kraju jak i za granicą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)