Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Wyniki badania NASK dot. manipulacją informacją

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Wyniki badania NASK dot. manipulacją informacją

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Wyniki badania NASK dot. manipulacją informacją
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | rockcohen
14.05.2019 09:24

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 w Polsce, NASK przeprowadziło badanie, w celu sprawdzenia, czy Polacy uważają wiadomości dotyczące polityki, które do nich dochodzą za wiarygodne. Wyniki mogą zaskakiwać.

NASK – bezpieczne wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych NASK „ponad połowa polskich internautów przyznaje, że w ostatnich miesiącach zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją, a 35% Polaków ze sfałszowanymi informacjami w sieci spotyka się raz w tygodniu lub częściej.”

Mając na uwadze, że w maju odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, niepokojące jest to, że badani najczęściej spotykają się z nieprawdziwymi wiadomościami (fake news), trollingiem czy informacjami wychodzącymi z nieprawdziwych kont. Z tego aż 49,2 % badanych uważa, że najczęstszym źródłem dezinformacji są politycy.

Badani wskazali również, że najczęściej spotykają się z manipulacją informacją i dezinformacją na portalach informacyjnych, stronach dotyczących polityki na Facebooku oraz forach dyskusyjnych. Najczęściej zauważaną przez Polaków jest dezinformacja w sprawach dotyczących polskiego rządu, w drugiej kolejności w sprawach oświaty, opozycji i partii rządzącej.

Badanie NASK pokazuje, że Polacy zdają sobie sprawę ze stykaniem się w sieci z dezinformacją i manipulacją informacji. Niestety aż 19% badanych przyznało, że nie podejmuje starań, by sprawdzać wiarygodność informacji znalezionych w sieci.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych użytkowników Internetu w Polsce. Raport z pełnymi wynikami badania jest dostępny na stronie internetowej Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Niepokoi was zjawisko manipulacji i dezinformacji politycznej? Tutaj możecie przeczytać więcej na temat tego zjawiska. Z kolei tutaj możecie sprawdzić, jak weryfikować nieprawdziwe informacje i jak je selekcjonować.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – jak głosować? Data wyborów

Kiedy odbędą się Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019? Wybory do Europarlamentu w Polsce odbędą się 26 maja.

Głosowanie odbędzie się w 13 wielomandatowych okręgach wyborczych, w których Polacy wybiorą 52 posłów do Europarlamentu.

Głos można będzie oddać osobiście, przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Więcej informacji na temat tego, jak przebiega głosowanie i co w przypadku głosowania poza miejscem zamieszkania znajdziecie tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)