Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Wyniki badania NASK dot. manipulacją informacją
W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 w Polsce, NASK przeprowadziło badanie, w celu sprawdzenia, czy Polacy uważają wiadomości dotyczące polityki, które do nich dochodzą za wiarygodne. Wyniki mogą zaskakiwać.
14.05.2019 09:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
NASK – bezpieczne wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych NASK „ponad połowa polskich internautów przyznaje, że w ostatnich miesiącach zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją, a 35% Polaków ze sfałszowanymi informacjami w sieci spotyka się raz w tygodniu lub częściej.”
Mając na uwadze, że w maju odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, niepokojące jest to, że badani najczęściej spotykają się z nieprawdziwymi wiadomościami (fake news), trollingiem czy informacjami wychodzącymi z nieprawdziwych kont. Z tego aż 49,2 % badanych uważa, że najczęstszym źródłem dezinformacji są politycy.
Badani wskazali również, że najczęściej spotykają się z manipulacją informacją i dezinformacją na portalach informacyjnych, stronach dotyczących polityki na Facebooku oraz forach dyskusyjnych. Najczęściej zauważaną przez Polaków jest dezinformacja w sprawach dotyczących polskiego rządu, w drugiej kolejności w sprawach oświaty, opozycji i partii rządzącej.
Badanie NASK pokazuje, że Polacy zdają sobie sprawę ze stykaniem się w sieci z dezinformacją i manipulacją informacji. Niestety aż 19% badanych przyznało, że nie podejmuje starań, by sprawdzać wiarygodność informacji znalezionych w sieci.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych użytkowników Internetu w Polsce. Raport z pełnymi wynikami badania jest dostępny na stronie internetowej Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Niepokoi was zjawisko manipulacji i dezinformacji politycznej? Tutaj możecie przeczytać więcej na temat tego zjawiska. Z kolei tutaj możecie sprawdzić, jak weryfikować nieprawdziwe informacje i jak je selekcjonować.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – jak głosować? Data wyborów
Kiedy odbędą się Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019? Wybory do Europarlamentu w Polsce odbędą się 26 maja.
Głosowanie odbędzie się w 13 wielomandatowych okręgach wyborczych, w których Polacy wybiorą 52 posłów do Europarlamentu.
Głos można będzie oddać osobiście, przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Więcej informacji na temat tego, jak przebiega głosowanie i co w przypadku głosowania poza miejscem zamieszkania znajdziecie tutaj.