Wszystko o Wikipedii - co warto wiedzieć? Oto najważniejsze informacje

Wszystko o Wikipedii - co warto wiedzieć? Oto najważniejsze informacje

Wikipedia - wszystko co warto o niej wiedzieć
Wikipedia - wszystko co warto o niej wiedzieć
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
03.12.2020 14:59, aktualizacja: 02.03.2022 17:17

Wikipedia to najpopularniejsza wirtualna encyklopedia na świecie. Jej zaletą, jak i wadą jest to, że może być tworzona niemal przez każdego. Oto wszystko o Wikipedii, co warto wiedzieć, zanim skorzystamy z niej, jako głównego źródła wiedzy.

Co to jest Wikipedia?

Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa, do której każdy może mieć swobodny dostęp, ponieważ treści publikowane na Wikipedii objęte są otwartą licencją. Serwis rozpoczął swoją działalność w styczniu 2001 roku i od tego czasu rozrósł się na największą encyklopedię w internecie. Jak podaje sama Wikipedia "w 2006 została nazwana przez tygodnik Time kosmicznym kompendium wiedzy". 

Kto tworzy Wikipedię?

Wikipedia jest tworzona przez spontanicznie rozwijającą się społeczność, co w praktyce oznacza, że każdy może dodać wpis lub go modyfikować. Oczywiście trzeba przestrzegać stworzonego regulaminu, ale treść nie jest kontrolowana przez moderatorów. Aby stać się autorem Wikipedii, należy zaakceptować regulamin, przestrzegać podstawowych wytycznych oraz pobrać z repozytorium oprogramowanie MediaWiki. 

Podstawowe zasady tworzenia wpisów na Wikipedii opierają się na pięciu filarach, do których powinien stosować się każdy autor:

  • Wikipedia jest encyklopedią, więc takie wpisy powinny być na niej zamieszczane; niedozwolone są np. wpisy reklamowe;
  • serwis jest neutralny światopoglądowo, więc żaden ze wpisów nie powinien faworyzować fakcji politycznych, religijnych itp.;
  • treści na Wikipedii można wykorzystywać w dowolnym celu i przestrzeni - jest to nieodpłatne;
  • osoby publikujące wpisy powinny przestrzegać podstawowych zasad dobrego wychowania, tak by nie wdawać się w konflikty z resztą społeczności;
  • wpisy na serwisie mogą mieć dowolną tematyką, tak długo, jak spełniają zasadę encyklopedyczności, to może być publikowany.

Jeżeli chcecie współtworzyć Wikipedię, to więcej informacji na ten temat znajdziecie w samym serwisie. W dziale Pomocy znajdziecie informacje, jak pisać oraz jako korzystać z oprogramowania MediaWiki. 

Wikipedia po polsku

Wikipedia jest tworzona od 26 września 2001 roku i jest jedną z dziesięciu najczęściej odwiedzanych witryn w naszym kraju. Według danych Wikipedii odwiedza ją ponad 10 mln użytkowników miesięcznie, a 81,7 proc. z nich korzysta tylko z polskojęzycznej Wikipedii. 

Polskojęzyczna Wikipedia zawiera prawie 1,5 mln wpisów, co czyni ją najobszerniejszą wirtualną encyklopedią w rodzimym języku. Dla przykładu encyklopedia internetowa PWN zawiera 122 tys. haseł. Rozwój wspiera stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Kilka statystyk

  • Wikipedia została uruchomiona 15 stycznia 2001 roku;
  • Istnieje ponad 300 autonomicznych wersji językowych Wikipedii;
  • Najczęściej odwiedzanymi są Wikipedię w języku angielskim i niemieckim;
  • Liczba artykułów w języku polskim (3 grudnia 2020) to 1 441 812;
  • Polskojężyczne artykuły były edytowane 61 362 714 razy do grudnia 2020 roku;
  • Polską Wikipedię tworzyło 1 068 998 użytkowników, z których 4711 pozostaje aktywnych w grudniu 2020;
  • Najczęściej czytanym wpisem w 2019 w polskiej Wikipedii było hasło "przedłużanie życia" (2 804 420 wyświetleń);
  • Wśród popularnych haseł w 2019 roku znalazły się też (w nawiasach podana jest liczba wyświetleń danego hasła): Polska (2 191 388), Olga Tokarczuk (1 757 148), Paweł Adamowicz (1 664 700), Elżbieta II (1 312 227) i Freddie Mercury (1 229 400) 

Korzystając z Wikipedii, należy mieć na uwadze, że to, co jest jej największą zaletą, może być też wadą. Chodzi o możliwość tworzenia i edytowania treści przez każdego. Oznacza to, że wpisy mogą zawierać błędy i dlatego dobrze jest weryfikować informacje również w innych źródłach. Zwłaszcza kiedy poszukujecie specjalistycznej wiedzy, np. z dziedziny naukowej.

A jeżeli poszukujecie wiedzy z dzieciny internetu i bezpieczeństwa w sieci, zachęcamy to zapoznania się z naszymi poradnikami: 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)