Polska Wikipedia kończy 15 lat. Oto rzeczy, których o niej nie wiedzieliście

Polska Wikipedia kończy 15 lat. Oto rzeczy, których o niej nie wiedzieliście

2016 to ważny rok nie tylko dla całej Wikipedii - która została założona 15 lat temu, 15 stycznia 2001 - ale również dla jej polskojęzycznej wersji. Również obchodzimy jej urodziny i to właśnie teraz, 26 września. Z tej okazji przedstawiamy fakty, o których mogliście nie wiedzieć.

2016 to ważny rok nie tylko dla całej Wikipedii - która została założona 15 lat temu, 15 stycznia 2001 - ale również dla jej polskojęzycznej wersji. Również obchodzimy jej urodziny i to właśnie teraz, 26 września. Z tej okazji przedstawiamy fakty, o których mogliście nie wiedzieć.

1 / 11

Pierwszy wpis

Obraz

Pierwszy polski wpis powstał 26 września 2001 roku i poświęcony był regule Titiusa-Bodego. Projekt założony przez Krzysztofa Jasiutowicza oraz Pawła Jochyma na początku funkcjonował pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa (wiki.rozeta.com.pl), a dopiero od 2002 roku występuje pod adresem pl.wikipedia.org. To jednak artykuł z 26 września 2001 uznawany jest za początek rodzimej Wikipedii.

2 / 11

Pierwszy milion

Obraz

Niemal równo 12 lat później polska Wikipedia świętowała przekroczenie miliona artykułów. Milionowy wpis pojawił się 24 września 2013 roku i było to hasło_ Barcragujn chumb (2013/2014) _. Dotyczyło 22. edycji najwyższych w hierarchii piłkarskich rozgrywek ligowych w Armenii. Dziś na pl.wikipedia.org znajdziemy w sumie 1 185 713 artykułów.

3 / 11

Najszybsza strona w polskim internecie

Obraz

Polska Wikipedia nie jest najpopularniejszą stroną w polskim internecie, choć znajduje się w TOP 10. Za to może pochwalić się innym imponującym osiągnięciem. Z badań wynika, że w 2015 roku pl.wikipedia.org była najszybciej wczytującą się witryną - na załadowanie się potrzebowała zaledwie 1,2 sekundy.

4 / 11

Henryk Batuta

Obraz

Czyli postać, która nigdy nie istniała, choć dorobiła się imponującej biografii na polskiej Wikipedii. Bohater został zmyślony, a jego historia (m.in. to, że był założycielem Związku Patriotów Polskich lub _ jedynym polskim akcentem w twórczości Ernesta Hemingwaya _) tworzona była przez ponad rok, od listopada 2004 do stycznia 2006. By uwiarygodnić istnienie Henryka Batuty, autorzy jego fikcyjnego życiorysu wysyłali do Wikipedii np. podrabianą tabliczkę z nazwą ulicy. Głos w tej sprawie zabrał nawet założyciel Wikipedii - Jimmy Wales. Przyznał, że numer był bardzo wiarygodny i można było dać się nabrać. Cóż, nieistniejący Henryk pokazał rzeczywiste problemy Wikipedii.

5 / 11

Tomasz Lis: WikiSyf

Obraz

“WikiSyf, czyli łapy precz od mojej rodziny" - napisał Tomasz Lis, komentując w 2015 roku notę biograficzną na swój temat na Wikipedii. W artykule znalazły się nieprawdziwe informacje na temat jego rodziny, dodane przez przeciwników redaktora. Co na to administratorzy? Kłamstwa zostały usunięte, a przy okazji wyjaśniono, czym Wikipedia jest i dlaczego tak naprawdę jest wyjątkowa, co czasami ma swoje złe strony. Artykuły dodają często anonimowi użytkownicy, przez co Wikipedia nie jest redakcją, a społecznością. Błędy i kłamstwa mogą się pojawiać, ale zainteresowani powinni je zgłaszać i w miarę możliwości poprawiać. Afera z Tomaszem Lisem pokazała zasady funkcjonowania portalu - jak widać, nawet 14 lat po starcie nie wszyscy zrozumieli, jak Wikipedia działa.

6 / 11

Wikipedia blokuje użytkowników Orange i Play - przez wybryki trolli

Obraz

Użytkownicy internetu mobilnego i Neostrady od Orange oraz internetu mobilnego od Play nie mogli edytować haseł na Wikipedii. Wszystko przez osoby, które z adresów IP od tych operatorów wrzucały wpisy pełne wulgaryzmów, gloryfikowania faszyzmu czy zbrodniarzy. Wikipedia odblokowywała dostęp do edycji, gdy użytkownik zarejestrował się na portalu. Z czasem blokada części adresów IP została zdjęta. Był to jednak kolejny dowód na to, że piękną ideę, jaką jest możliwość edytowania haseł przez każdego chętnego, bardzo łatwo zniszczyć.

7 / 11

Wikipedia na płycie

Obraz

Wikipedia kojarzy nam się z internetem. Dzisiaj jest to jasne, ale jeszcze parę lat temu dostęp do sieci nie był tak łatwy i powszechny. Wikipedia już posiadała olbrzymią bazę haseł, więc wielu chciało móc z niej korzystać nawet wtedy, gdy byli offline. I było to możliwe - artykuły wydawane były na płytach DVD, choć nie zawsze w zgodzie z przedstawicielami polskiej wersji serwisu. Z czasem dochodziło do oficjalnych publikacji - Wikipedia na DVD kosztowała 39 zł, ale całość można było również pobrać za darmo z internetu, by później korzystać offline.

8 / 11

Joanna Bator kontra Wikipedia

Obraz

Znana pisarka, Joanna Bator, zauważyła w artykule biograficznym na swój temat nieprawdziwą datę urodzin. Postanowiła sama naprawić błąd i zarejestrowała się na portalu. Jej edycja nie została jednak zatwierdzona, a pisarka przygodę z polską Wikipedią opisała w felietonie na łamach _ Gazety Wyborczej _. To kolejny ciekawy przykład niezrozumienia zasad Wikipedii. Jak tłumaczyli później wolontariusze, Wikipedia jest serwisem wtórnym, czyli korzysta z informacji znalezionych w sieci - a taką datę zamieścił jeden z portali. Fakt, że pisarka sama nie mogła zmienić notki na swój temat mógł rzeczywiście bawić, ale był to również dowód na to, jakie zasady ma Wikipedia. Serwis bronił się w ten sposób przed podszywkami, czyli użytkownikami podającymi się za sławne osoby. Problem rozwiązano, bowiem felieton pisarki potraktowano jako wiarygodne źródło wyjaśniające rzeczywisty wiek Joanny Bator.

9 / 11

Wikipedia na teście dla szóstoklasistów

Obraz

O tym, że uczniowie chętnie korzystają z Wikipedii i tłumaczą w ten sposób swoje błędy, wiemy. Ale Wikipedia, jak się okazało, była też wymówką dla osób, które układały pytania do testu szóstoklasistów w 2007 roku. Sęk w tym, że kłamstwo miało krótkie nogi. W jednym z tekstów napisano, że KEN powołany został w 1773 roku przez Sejm Czteroletni. Nie było to prawdą, bo ten zwołany był w 1788. Jako źródło w teście wpisano Wikipedię, sugerując, że to internetowa encyklopedia wypuszcza w świat błędy. Co jednak zabawne, w notce podobna nieprawdziwa informacja się nie pojawiła, więc ktoś próbował zrzucić winę na Wikipedię. Przy okazji znowu dostaliśmy nauczkę: lepiej dokładnie weryfikować wszelkie informacje, które znajdują się w artykułach. Tak na wszelki wypadek.

10 / 11

Wikipedia po śląsku

Obraz

Śląska wersja Wikipedii powstała w 2008 roku i ma się całkiem nieźle. Niedawno poinformowano, że na szl.wikipedia.org znajdziemy już ponad 5 tysięcy haseł. Twórcy artykułów po śląsku uważają, że dzięki ich pracy język śląski może ożyć. A przy okazji oni sami uczą się nowych rzeczy na jego temat.

11 / 11

Cisi bohaterowie

Obraz

_ Są trzy "ośmiotysięczniki" (osoby, które utworzyły więcej niż 8000 haseł), kilkuset aktywnych użytkowników (kilka- kilkanaście haseł miesięcznie), bliżej nieokreślona liczba użytkowników mniej aktywnych. Na moje oko najwięcej stworzyła ta środkowa grupa _ - pisał jeden z administratorów Wikipedii, tłumacząc w AMA na Wykopie, kto i ile tworzy haseł. Najliczniejszą grupą, pisał, są jednak niezalogowani, którzy poprawiają drobne błędy, takie jak literówki czy nieścisłości. Dzięki tym ludziom, których nie znamy i pewnie nie poznamy, mamy darmowy dostęp do olbrzymiej bazy informacji, podanej w wiarygodny, poprawny sposób. Dziękujemy! I życzymy stu lat całej polskiej Wikipedii!
ab

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)