Wrocław ma lepszy skaner niż NASA
W ramach dwuletniego projektu unijnego "Digitalizacja i upowszechnienie zasobów Archiwum Budowlanego w Muzeum Architektury we Wrocławiu - etap I" zakupiono specjalistyczny skaner do reprodukcji dzieł sztuki Cruse CS295ST1100-VR. Jest to największe tego typu urządzenie produkowane przez niemiecką firmę Cruse Spezialmaschinen. Z aparatury tej marki (starsze modele) korzysta m.in. agencja NASA, Pentagon, Muzeum Architektury w Berlinie, Czeska Biblioteka Narodowa i Biblioteka Aleksandryjska
Kosztujące 57. tysięcy złotych urządzenie ma masę 980 kilogramów. Umieszczony w klimatyzowanym pomieszczeniu aparat skanuje obiekty o maksymalnych wymiarach 2500x1500 i masie 300 kilogramów w rozdzielczości 14 000×72 000. Digitalizowanymi przedmiotami mogą być np. obrazy olejne, fotografie, rękopisy, płaskorzeźby (głębokość skanowania wynosi 200 mm), mapy wielkoformatowe, tkaniny, rysunki techniczne, plany urbanistyczne, zeskanować da się także ludzi.
Cruse CS295ST1100-VR jest jedynym tego typu specjalistycznym sprzętem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Ma on posłużyć do digitalizacji dokumentów, planów i fotografii, opisania ich w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim) i udostępnienia na specjalnie utworzonej stronie internetowej Muzeum Architektury we Wrocławiu.
wydanie internetowe www.heise-online.pl