Wpadka na białoruskich ćwiczeniach. Wideo stało się hitem internetu

Haubica D-30 podczas ćwiczeń wojskowych na Białorusi
Haubica D-30 podczas ćwiczeń wojskowych na Białorusi
Źródło zdjęć: © TikTok | onimysha08
Paweł Maziarz

08.08.2023 10:32, aktual.: 08.08.2023 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dzisiaj wiadomo, że stan białoruskiej armii pozostawia wiele do życzenia. Teraz mamy tego kolejne dowody. W sieci pojawiło się nagranie z ćwiczeń wojskowych, na którym jedna z holowanych haubic D-30 odczepia się od ciężarówki i podąża w przypadkowym kierunku. Wideo stało się już internetowym hitem - w samym tylko serwisie X (dawniej Twitter) obejrzano je już blisko milion razy.

Białoruska armia regularnie prowadzi ćwiczenia, które mają dotyczyć kontroli jednostek, zastosowania dronów, ścisłej współpracy wojska, działań medyków, a także pomóc w opracowaniu taktyki kierowania jednostkami podczas prowadzenia działań wojennych.

Jak się okazuje, nie wszystko na takich ćwiczeniach idzie zgodnie z planami. Idealnym tego przykładem jest filmik z ćwiczeń białoruskiej armii, który ostatnio stał się hitem internetu.

Wpadka na białoruskich ćwiczeniach

Kilka dni temu na profilu onimysha08 (Анастасия Каримова) na platformie TikTok pojawiło się nagranie z ćwiczeń Białorusinów, na którym widać przejazd pojazdów wojskowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wpadka z ciężarówką MAZ-6317 i holowaną haubicą D-30.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W pewnym momencie haubica odczepia się od ciężarówki i jedzie w przypadkowym kierunku. Wideo stało się hitem na platformach TikTok oraz X. Eksperci prześmiewczo komentują, jakoby białoruska armia posiadała w swoim arsenale pierwszą autonomiczną haubicę wykorzystującą sztuczną inteligencję. Inni szyderczo dopytują, czy na nagraniu zademonstrowano przykład błyskawicznego rozwinięcia białoruskich wojsk.

Haubica D-30 to relikt przeszłości

Haubica D-30 (znana również pod nazwą 2A18) to popularna, sowiecka konstrukcja, która została wprowadzona do służby jeszcze latach 60. XX wieku (i co ciekawe nadal jest produkowana). Wśród użytkowników uzbrojenia znajdziemy m.in. Białoruś, Rosję, Chiny, Iran, Irak, ale też Ukrainę czy Chorwację. Jakiś czas temu swoje haubice Ukrainie przekazała Estonia.

Haubica holowana D-30
Haubica holowana D-30© Wikipedia | George Shuklin

Haubica zalicza się do holowanych modeli. Konstrukcja wykorzystuje trójogonowe łoże, dzięki czemu kąt ostrzału w poziomie wynosi 360 stopni. D-30 oferuje szybkostrzelność na poziomie 7-8 strzałów na minutę i korzysta z pocisków burzących i odłamkowo-burzących w kalibrze 122 mm. Do obsługi haubicy wymagane jest 7 osób.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie