Wojsko Polskie kupuje wyrzutnie rakiet M142 HIMARS od USA
Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie HOMAR - informuje MON.
19.10.2018 | aktual.: 01.03.2022 13:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Amerykański HIMARS to mobilna wyrzutnia rakiet wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS o zasięgu do 300 km. W Wojsku Polskim HIMARS będzie częścią programu Homar, którego zadaniem ma być atakowanie celów frontowych z bezpiecznej odległości lub cele daleko za linią frontu.
HIMARS dla Polski
HOMAR to program prowadzony co najmniej od 2015 roku. Wysłanie przez Polskę letter of request to następstwo decyzji o pozyskaniu uzbrojenia bezpośrednio od amerykańskiego producenta Lockheed Martin. Wcześniej plan zakładał, ze liderem konsorcjum budującego homara będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.
Homar. Nowa broń wojsk artylerii
Homar ma na celu zapewnienie Wojsku Polskiemu możliwości atakowania celów oddalonych o 300 km. W skład jednego dywizjonu (a właśnie wyposażenie dla jednego dywizjony Polska chce pozyskać na początku) wchodzi od 12 do 24 wyrzutni rakiet i pojazdy wsparcia (dowodzenia, rozpoznania, łączności, techniczne czy amunicyjne). Uzbrojenie HIMARS to pociski GMLRS o zasięgu 80 km i ATACMS do 300 km.
Cena, termin dostawy i zakres zamówienia będą przedmiotem negocjacji pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a stroną amerykańską. Głównym użytkownikiem HIMARSów są Stany Zjednoczone, a także Singapur, Jordania i Emiraty Arabskie.