Trwa ładowanie...
ycipk-1quo9h

Woda z kranu powodem 100 tysięcy zachorowań na raka. Nie jest do końca bezpieczna

Badania połączyły ponad 100 tysięcy zachorowań na raka z piciem zanieczyszczonej wody z kranu. Większość z nich spowodowana jest obecnością arsenu, którego zadaniem była dezynfekcja. Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Picie wody z kranu może powodować raka
Picie wody z kranu może powodować raka (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Doladimeji)
ycipk-1quo9h

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Heliyon" nie pozostawiają złudzeń. Picie wody z kranu wcale nie jest tak wspaniałym pomysłem, jakby się mogło wydawać. Wszystko oczywiście zależy od sposobu jej oczyszczania, co w przypadku całych Stanów Zjednoczonych, dzieje się również za pomocą chemicznych środków do dezynfekcji.

"Chcemy, aby ludzie zdali sobie sprawę, że woda, która spełnia wymogi prawne, może nadal powodować zagrożenia dla zdrowia w oparciu o najnowsze osiągnięcia naukowe" powiedziała dla serwisu "The Guardian" Sydney Evans, główny autor badania.

I chociaż liczba zachorowań na raka spowodowana piciem wody z kranu wynosi już 100 tysięcy, to wciąż jest zaledwie odsetkiem. W porównaniu z łączną liczbą zachorowań na choroby nowotworowe w USA, to niedużo. Niemniej jednak nie można ignorować zagrożenia.

ycipk-1quo9h

Naukowcy badali profile jakości wody z ponad 48 000 systemów. Zalecają też każdemu, aby sprawdzał stale lokalne raporty dotyczące jakości wody i korzystał z odpowiednich filtrów. Oczywiście, nie jest to lekarstwem na wszystkie zanieczyszczenia, ale zawsze zmniejsza ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do organizmu.

Zobacz też: Naukowcy zamienili raka piersi w tłuszcz

A jak to wygląda w Polsce? Też mamy dezynfekowaną kranówkę

W Warszawie mamy tzw. "Warszawską Kranówkę". MPWiK od lat informuje, że jest ona całkowicie zdatna do picia. A to dlatego, że woda jest uzdatniana w bardzo długim procesie. A wygląda on tak.

ycipk-1quo9h

Woda w Warszawie przechodzi kolejno:

  • napowietrzanie,
  • sedymentację,
  • koagulację i sedymentację bądź flotację,
  • filtrację pośpieszną,
  • ozonowanie pośrednie,
  • filtrowanie węglem aktywnym,
  • natlenianie,
  • filtrację powolną,
  • dezynfekcję

I to ostatnie najbardziej nas interesuje. Przed bezpośrednim trafieniem do naszego kranu, woda przechodzi proces dezynfekcji. Oczywiście, bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo inaczej w ogóle nie powinniśmy jej pić.

"Finalnym etapem uzdatniania jest dezynfekcja wody, czyli zabezpieczenie jej przed możliwością wtórnego skażenia w sieci wodociągowej. W tym celu dodajemy do warszawskiej kranówki niewielkie ilości środka do dezynfekcji." - czytamy na stronie Warszawskiej Kranówki.

Jest to dosyć niepokojące. Dlatego już wkrótce wyślemy zapytanie w tej sprawie do MPWiK, z prośbą o konkretne wyjaśnienie, w jaki sposób woda poddawana jest dezynfekcji.

ycipk-1quo9h

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1quo9h

ycipk-1quo9h
ycipk-1quo9h